Suitable radiotherapy device selection for a hospital using the hesitant fuzzy ahp method
Tereddütlü fuzzy ahp yöntemi kullanılral bir hastane için uygun radyoterapi cihaz seçimi
  1. Tez No: 832256
  2. Yazar: GONCA TURNA DANIŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEŞKESE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bir hastane için en uygun tıbbi cihazı seçmek, çok sayıda kriteri ve tercihi içeren karmaşık bir karar verme sürecidir. Bu çalışma, etkin kanser tedavisi sağlamayı amaçlayan sağlık kuruluşları için kritik bir karar olan uygun radyoterapi cihazı seçimine odaklanmıştır. Radyoterapi cihazları, her biri benzersiz özelliklere, yeteneklere ve düşüncelere sahip çok çeşitli teknolojileri kapsar. Tereddütlü bulanık AHP hem dilsel hem de sayısal verilerin bir arada bulunduğu karmaşık karar verme durumlarını ele alma ihtiyacına göre en uygun radyoterapi cihazı seçimini değerlendirmek için kullanmıştır. Bu çalışmada; cihazın teknik özellikleri (radyasyon sızıntı limiti, doz hızı, alan boyutu, flattening filtresi, multilief kolimatör, IGART ve solunum hareketi yönetim sistemi), eğitim, kurulum ve kullanım özellikleri (kullanıcı/ların eğitimi, kullanım kolaylığı, yazılım/donanım yükseltme durumu, teslim süresi), garanti ve bakım özellikleri (bakım görevleri, bakım kolaylığı tasarımı, hizmet sözleşmesi türü, garanti sonrası yedek parça bulunabilirliği, çalışma süresi garantisi), ekonomik özellikleri (maliyet verimliliği, ödeme koşulları) ve cihaz firmasının marka özellikleri (güvenilirlik, ilişkiler, kurumsal sosyal sorumluluk) kriterleri dikkate alınarak çalışılmıştır. Sonuç olarak, her alternatifin uzmanlar tarafından hem ana hem de alt kriterler bazında kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi sonucunda, radyoterapi cihazı seçim sürecindeki en önemli faktörün teknik özellik olduğu ortaya çıkmıştır. Tüm ana ve alt kriterler değerlendirildiğinde en uygun cihaz seçeneğinin A3 olarak belirlendiği, A4'ün ise en az tercih edilen seçenek olarak ortaya çıktığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Selecting the most suitable medical device for a hospital is a complicated decision-making process that involves numerous criteria and preferences. This study focused on the selection of a suitable radiotherapy device which is a critical decision for healthcare institutions aiming to provide effective cancer treatment. Radiotherapy devices encompass a wide range of technologies, each with its unique features, capabilities, and considerations. The hesitant fuzzy AHP were used to evaluate most suitable radiotherapy device selection by the need to handle complex decision-making situations where both linguistic and numerical data coexist. In this study technical characteristics (radiation leakage limit, dose rate, field size, flattening filter, multilief collimator, IGART and respiratory motion management system), training, installation, and utilization (training of user/s, ease of use, software/ hardware upgrade availability and delivery time), warranty, and maintenance (maintenance tasks, ease of maintenance design, service contract type, spare parts availability post- warranty, uptime guarantee), economic (cost efficiency, payment terms), brand's features (reliability, relationships, corporate social responsibility) were evaluated. Consequently, through the comprehensive assessment of each alternative by experts based on both main and sub-criteria, the pivotal element in the radiotherapy device selection process emerged as the technical characteristic. When the main and sub-criteria are evaluated, it is seen that the most optimal device option was identified as A3, whereas A4 emerged as the least favored choice.