Analysis and implementation of the frequency retranslation method for transceiver linearization
Alıcı-verici doğrusallaştırması için frekans geri çevrim metodunun analizi ve uygulaması
- Tez No: 832277
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR, DOÇ. DR. TAYFUN NESİMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sadece yükseltici için uygulanan doğrusallaştırmanın yetersiz olduğu uygulamalarda, tüm sistem için bir doğrusallaştırma gerekebilmektedir. Frekans Geri Çevrim Metodu (FGM), alıcı-verici yapılarına uygulanabilen oldukça yeni bir doğrusallaştırma yöntemidir. Bu yöntem, arakiplenim bozulması (AKB), harmonik bozulma (HB) ve girişim sonucu ortaya çıkan işaretlerin bastırılmasını sağlayarak, sistemin dinamik alanının iyileştirilmesine yardımcı olur. FGM'nin detaylı analizi için çoklu kutu formunda davranışsal yeni bir mikser modeli oluşturulmuştur. Bu model ile, literatürde ilk defa hem genlik ve faz doğrusallığı hem de hafıza etkisi ele alınır. Oluşturulan davranışsal mikser modeli ve devre benzetimleri yardımıyla, FGM ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve AKB bastırmasının temel ilkeleri ortaya konulmuştur. Ana işaret bastırma mekanizması, FGM'nin ana işaretleri etkilemeden AKB bastırmasını gerçekleştirmesini sağlayan temel özelliğidir. Bu tezde ana işaret bastırma davranışı incelenmiş ve kapalı döngü içerisinde elde edilen iyileşme başarıyla gösterilmiştir. Ancak yine de, çıkıştaki ana işaretlere olan etki göz ardı edilmeden incelenmiş ve olası P1dB iyileştirme özelliği de başarıyla ortaya konulmuştur. Ayrıca, kararlı bir doğrusallaştırmanın sınırlarını belirlemek amacıyla, FGM için ilk kez bir kararlılık analizi yapılmıştır. Grafiksel kararlılık sınırları kullanılarak, çeşitli sistem parametreleri için kararlılık marjları kolaylıkla elde edilmiştir. Son olarak, oluşturulan kapsamlı test devresi ve ölçüm düzeneğinin yardımıyla, geniş bir parametre aralığında elde edilen ölçüm sonuçları ile teorik bulgular desteklenmiştir. Teorik bulgular ile deneysel sonuçlar arasındaki uyum, FGM'nin bir doğrusallaştırma yöntemi olarak avantajlarını teyit etmektedir.
Özet (Çeviri)
For applications where amplifier linearization is insufficient, linearization for the whole system might be required. The Frequency Retranslation Method (FRM) is a novel linearization technique for mixers, also applicable to transmitters and receivers. FRM improves the dynamic range of the system by suppressing the intermodulation distortion (IMD) and harmonic distortion (HD) products and interference signals. For the detailed analysis of FRM, a novel behavioral mixer model is constructed in multi-box form. The model evaluates both the amplitude and phase nonlinearities and memory behavior of a mixer for the first time in the literature. Using the mixer model and circuit simulations, FRM is deeply investigated, and the principles for IMD suppression are revealed. The main signal suppression is a distinguishing feature of FRM to realize IMD suppression without affecting the fundamental signals. The thesis examines the main tone suppression and successfully shows the improvement with closed-loop. Still, the effect of fundamental tones on the output is investigated, and potential P1dB improvement with FRM is successfully explored and demonstrated. Also, a stability analysis for FRM is provided for the first time to determine the limits for a stable linearization. Using the graphical stability boundaries, stability margins for various system parameters are practically extracted. At the end of the study, the presented measurements over a wide range of parameters support the theoretical findings with the help of the extensive test circuit and measurement setup. The alignment between the theoretical findings and experimental results verifies the advantages of FRM as a linearization method.