Tourism product attribute analysis and similarity system
Turizm ürün nitelik analizi ve benzerlik sistemi
- Tez No: 832278
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ALPKOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tezde, turizm öneri sistemlerinde kullanılmak üzere yeni bir benzerlik yöntemi önerdik. Tavsiye sistemleri, benzer öğeleri tanımlamak için kullanılan bir benzerlik ölçüsünün varlığına büyük ölçüde bağlıdır. Oteller, geziler, paketler gibi turizm ürünlerinin benzerliklerinden dolayı yargılanması zordur. Önerilen yöntem, benzerliği hesaplamak için basitçe kullanıcı tanımlı ağırlıklara dayanmaktadır. İlk olarak, her ürünü bir vektör olarak temsil ettik ve ardından kullanıcı tanımlı puanlarla ağırlıklandırdık. Ardından, öğeler arasındaki benzerliği ölçmek için kosinüs benzerliğini kullanır. Yöntemimizi seyahat uzmanı tarafından oluşturulan bir veri kümesini kullanarak değerlendirdik. Deneysel sonuçlarımız, önerilen yöntemin ortalama ortalama kesinlik açısından önemli bir gelişme sağladığını göstermektedir. Ayrıca, önerilen yöntemin potansiyel olarak Ağırlık Belirleme için Destek Vektör Regresyonu algoritmasından yararlanabileceğini öneriyoruz. Önerilen yöntemin, turizm öneri sistemlerinin performansını iyileştirmek için umut verici bir yaklaşım olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we proposed a new similarity method to use in tourism recommendation systems. Recommendation systems highly depend on the existence of a similarity measure used to identify similar items. In tourism products such as hotels, trips, packages are all hard to judge for their similarity. The proposed method is simply based on user defined weights to calculate similarity. First, we represented each product as a vector and then weighted by user defined scores. Then it uses cosine similarity to measure similarity between items. We evaluated our method using a dataset created by the travel expert. Our experimental results indicate that the proposed method achieves a significant improvement in terms of mean average precision (MAP). Additionally, we suggest that the proposed method can potentially benefit from utilizing the Support Vector Regression (SVR) algorithm for weight determination. We conclude that the proposed method, with the potential incorporation of SVR for weight assignment, is a promising approach for improving the performance of tourism recommendation systems.