Riemann submersiyonların total uzayı üzerindeki bazı özel vektör alanları
Some special vector fields on the total space of Riemannian submersions
  1. Tez No: 832308
  2. Yazar: DURSUN ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSİ EKEN MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın amacı Riemann submersiyonlarının total uzayı üzerinde concurrent, concircular, recurrent ve torse-forming gibi bazı özel vektör alanlarını araştırmaktır. Tez altı ana bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümü giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, konuyla ilgili literatürde yapılan çalışmalarından ve tarihsel gelişmelerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, tez için gerekli olan Riemann manifoldlar, altmanifoldlar ile bazı özel vektör alanları ile ilgili teorem ve tanımlar verilmiştir. Dördüncü bölümde ise total uzayı sırasıyla concurrent vektör alanı, concircular vektör alanı, recurrent vektör alanı ve torqued vektör alanı ile donatılmış Riemann submersiyonlar ele alınarak bunlarla ilgili çeşitli karakterizasyonlar verilmiştir. Beşinci bölümde, bu tez çalışmasından elde edilen sonuçlar verilmiş olup konu ile ilgili önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which is prepared as a master thesis, is to investigate some special vector fields such as concurrent, concircular, recurrent and torse-forming on the total space of Riemann submersions. The thesis consists of six main chapters. The first part of the thesis is devoted to the introduction. In the second part, studies and historica ldevelopments in the related literature are mentioned. In the third chapter, the theorems and definitions about Riemannian manifolds and submanifolds and some special vector fields required for the thesis are given. In the fourth chapter, Riemann submersions whose total space is equipped with concurrent vector field, concircular vector field, recurrent vector field and torqued vector field respectively are handled and various characterizations about them are given. In the fifth chapter, the results obtained from this thesis study are given and some suggestions about the subject are given.