The virulence genes algL and algD in Pseudomonas aeruginosa isolated form skin burn and wound specimens of Iraqi patients
Iraklı hastaların deri yanık ve yara örneklerinden izole edilen Pseudomonas aeruginosa'da algL ve algD virülans genleri
  1. Tez No: 832323
  2. Yazar: ABBAS HASAN GHLAIM AL-BAYATI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN BOZKURT, DR. ÖĞR. ÜYESİ SHAİMAA YOUSİF ABDULFATTAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Pseudomonas aeruginosa, bağışıklığı baskılanmış kişilerde ve ağır hastalarda nozokomiyal enfeksiyonlara neden olabilen agresif bir bakteridir. İlaca dirençli izolatların ısrarlı gelişiminin bir sonucu olarak, bunlar artık çevrede, özellikle sağlık kuruluşlarında yaygın olarak yayılmakta ve insanların refahı için önemli bir risk oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yara ve yanıklardan mustarip hastalardan izole edilen bakterilerde direnç genlerinin (algD ve algL) prevalansını ve risk faktörlerini araştırmaktır. Bu çalışmada Irak, Bağdat'taki Al-Yarmouk Eğitim Hastanesindeki hastalardan 150 sürüntü örneği toplanmıştır. Bakterilerin izolasyonu ve tanımlanması, kültür ve biyokimyasal testler dahil olmak üzere geleneksel laboratuvar yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Doğrulayıcı teşhis ve antibiyotik direnç profili, otomatik VITEK-2 kompakt sistemi kullanılarak yapılmıştır. Bu genler, DNA ekstraksiyonundan sonra PCR kullanılarak tespit edilmiştir. Bu çalışmada hastaların yaşları 24-47 arasında değişmekteydi ve cinsiyet dağılımına göre erkek sayısı kadın sayısından fazlaydı. Ayrıca 150 sürüntü örneğinden sadece 20 örnekte P. aeruginosa tespit edilmiştir. algD ve algL genlerinin frekansları bakteri izolatlarının sırasıyla %75 ve %65'inde pozitiftir. Genlerin enfeksiyon bölgesine göre dağılımına göre ise algD geni yanıklarda %80 ve yaralarda %70, algL geni ise yanıklarda %80 ve yaralarda %50 pozitiftir. Diğer antibiyotiklerle karşılaştırıldığında, imipenem (%50), sefepim (%50), seftazidin (%50), tikarasilin-klavulanik asit (%50), piperasilin (%50) ve tikarasilin (%50) yüksek antibiyotik direnci ile ilişkilendirilmiştir. Bu antibiyotikler ayrıca aynı oranda dirençli ve hassas bakteri izolatlarıyla bağlantılıydı, ardından tobramisin (%40), gentamisin (%40), amikasin (%40) ve meropenem (%40) geliyordu. Buna karşılık, kolistin (%30) ve siprofloksasin (%20) en düşük antibiyotik direnci modeliyle ilişkilendirilmiştir. Sonuç olarak, bu genlerin bakteriyel izolatlar arasında daha yüksek bir prevalansa sahip olması, bu aljinat kodlayan genlerin P. aeruginosa'nın patogenezinde ve antibiyotik direncinde önemli bir rol oynayabileceğini ve bunun da tedavisini zorlaştırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa is an aggressive bacterium that may cause nosocomial infections among immunocompromised patients and those who are gravely ill. As a result of the persistent development of drug-resistant strains, they are now widely spread throughout the environment, particularly in healthcare facilities, and pose a significant risk to the well-being of human beings. This study aim to investigate the prevalence and risk factors for the resistance genes (algD and algL) among bacterial isolates from patients suffering from wound and burns. In this study, 150 swab samples were collected from patients at the Al-Yarmouk Teaching Hospital in Baghdad, Iraq. The isolation and identification of bacteria were done using traditional laboratory methods, including culture and biochemical tests. The confirmatory diagnosis and antibiotic resistance profiling were done using the automated VITEK-2 compact system. These genes were detected using PCR after DNA extraction. During this study, the age of patients ranged from 24-47 years, and according to the sex distribution, the male count was higher than the female count. In addition, among 150 swab samples, only 20 samples were detected with P. aeruginosa. The frequencies of the algD and algL genes were positive in 75% and 65% of the bacterial isolates, respectively. And according to the distribution of genes concerning the site of infection, the algD gene was positive at 80% and 70% in burns and wounds, respectively, while the algL gene was positive in 80% and 50% of burns and wounds, respectively. When compared to other antibiotics, imipenem (50%), cefepime (50%), ceftazidine (50%), ticaracillin-clavulanic acid (50%), piperacillin (50%), and ticaracillin (50%) were linked to high antibiotic resistance. These antibiotics were also linked to the same percentage of resistant and sensitive bacterial isolates, followed by tobramycin (40%), gentamycin (40%), amikacin (40%), and meropenem (40%). In contrast, collistin (30%) and ciprofloxacin (20%) were associated with the lowest pattern of antibiotic resistance. In conclusion, these genes had a higher prevalence among bacterial isolates, indicating that these alginate-encoding genes may play an important role in the pathogenesis and antibiotic resistance of P. aeruginosa, which makes it more difficult to treat.