Türkiye'de yayılış gösteren bazı vaşak örümceklerinin (Araneae: Oxyopidae) seta morfolojisinin araştırılması
Investigation of seta morphology of some Turkish lynx spiders (Araneae, Oxyopidae)
  1. Tez No: 832330
  2. Yazar: EDA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu tez çalışmasında, Oxyopidae familyasından Oxyopes cinsine ait Oxyopes globifer Simon, 1876, O. heterophthalmus (Latreille, 1804), O. lineatus Latreille, 1806 ve O. ramosus (Martini & Goeze, 1778) türlerinin prozoma, opistozoma ve bacakları üzerindeki setaların morfolojileri SEM ile belirlenmiştir. Pulsu tipte cinse özgü bir setanın olduğu görülmüştür ve erkek ve dişi bireylerde bu seta tipinin küçük farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, bu çalışma ve literatür verileri dikkate alındığında Oxyopidae familyasında cins düzeyinde setaların taksonomik bir karakter olarak kullanılabileceği fakat Oxyopes cinsine ait türlerin ayrımında taksonomik karakter olarak kullanılamayacağı sonucuna varılmıştır. Bu çalışma ülkemizde yayılış gösteren Oxyopidae familyasına ait türlerin seta morfolojilerini belirlemek üzerine yapılan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the morphology of the setae on the prosoma, opisthosoma and legs of Oxyopes globifer Simon, 1876, O. heterophthalmus (Latreille, 1804), O. lineatus Latreille, 1806 and O. ramosus (Martini & Goeze, 1778) belonging to the genus Oxyopes of the family Oxyopidae were determined by SEM. It was observed that there is a genus-specific scaly type seta and this seta type showed slight differences in male and female individuals. In addition, considering this study and literature datas, it was concluded that setae can be used as a taxonomic character at the genus level in the family Oxyopidae, but cannot be used as a taxonomic character in the identification of species belonging to the genus Oxyopes. This study is the first study to determine the seta morphology of the species belonging to the family Oxyopidae distributed in Turkey.