Association of the levels concentration of insulin like growth factor I hormone with polymorphism of IL-33 gene in acute lymphoblastic leukemia patients
Akut lenfoblastik lösemi hastalarında büyüme faktörü ı hormonu gibi insülin konsantrasyonu düzeylerinin IL-33 geninin polimorfizmleri ile ilişkisi
- Tez No: 832331
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMAD JABER ALZEYADI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışması, akut lenfoblastik lösemi (ALL) teşhisi konan hastalar ile sağlıklı bireyler arasındaki ilişkiyi, özellikle insülin benzeri büyüme faktörü (IGF-1) proteini ve genetik polimorfizm seviyeleri ile ilgili olarak araştırmaya odaklanmıştır. Öncelikli vurgu, lenfoid progenitör hücrelerin farklılaşmasını ve çoğalmasını etkileyen kromozomal anormalliklerin ve genetik varyasyonların ALL'de nasıl bir rol oynadığını anlamaktı. 42 kadın, 33 erkek olmak üzere toplam 75 hasta ile 23 kadın, 27 erkek olmak üzere 50 sağlıklı bireyden örnekler toplandı. Bu örnekler, Kasım 2021 ile Ocak 2022 arasındaki dönemde toplandı. IGF-1 düzeylerini değerlendirmek için enzim bağlantılı immünosorbent testi (ELISA) tekniği kullanıldı. Eşzamanlı olarak, IL-33 geni içindeki iki tek nükleotid polimorfizminin (SNP'ler) genotipik dağılımları, kısıtlama fragman uzunluğu polimorfizmi-polimeraz zincir reaksiyonu (RFLP-PCR) yöntemi kullanılarak analiz edildi. Bu tezin bulguları, ALL hastalarının genotipleri ile ilgili yaş grupları ve cinsiyetleri arasında kayda değer bir ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca, IGF-1 protein seviyeleri ile hem hastanın genotipi hem de yaş grubu ve cinsiyet dahil olmak üzere demografik özellikleri arasında anlamlı bir ilişki kurulmuştur. Çalışmanın sonuçları, akut lenfoblastik lösemi hastalarını hastalığın erken tahmini için değerli bir kaynak olarak kullanmak için umut verici bir yol önermektedir. Genotip değerlendirmesi için genetik testi entegre ederek ve IGF-1 protein düzeylerini izleyerek, bu kombine faktörlerin akut lenfoblastik löseminin erken tespiti ve tahmini için sağlam bir araç olarak hizmet etmesi önerilir. Bu yeni yaklaşım, potansiyel olarak bu kanser türü için teşhis ve tedavi stratejilerinin etkinliğini artırabilir
Özet (Çeviri)
This thesis study focused on investigating the association between patients diagnosed with acute lymphoblastic leukemia (ALL) and healthy individuals, specifically concerning the levels of insulin-like growth factor (IGF-1) protein and genetic polymorphisms. The primary emphasis was on understanding how chromosomal abnormalities and genetic variations impacting the differentiation and proliferation of lymphoid progenitor cells play a role in ALL. Collected samples from a total of 75 patients, comprising 42 females and 33 males, as well as 50 healthy individuals, with 23 females and 27 males. These samples were collected during the period spanning November 2021 to January 2022. To evaluate IGF-1 levels, the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) technique was employed. Simultaneously, genotypic distributions of two single nucleotide polymorphisms (SNPs) within the IL-33 gene were analyzed using the restriction fragment length polymorphism-polymerase chain reaction (RFLP-PCR) method. The findings of this thesis unveiled a noteworthy correlation between the genotypes of ALL patients and their respective age groups and genders. Furthermore, a significant association between IGF-1 protein levels and both the patient's genotype and demographic attributes, including age group and gender, was established. The study's conclusions suggest a promising avenue for utilizing acute lymphoblastic leukemia patients as a valuable resource for early prediction of the disease. By integrating genetic testing for genotype assessment and monitoring IGF-1 protein levels, it is recommended that these combined factors could serve as a robust tool for early detection and prediction of acute lymphoblastic leukemia. This novel approach could potentially enhance the effectiveness of diagnosis and treatment strategies for this type of cancer.