Investigating in vivo utilization of VLP vaccines adjuvanted with single, dual, or triple pathogen-associated molecular patterns
SARS-CoV-2 VLP aşısının tekli, ikili veya üçlü patojenlere özgü moleküler örüntülerden oluşan destekleyici maddelerle karıştırılarak elde edilmiş formüllerin hayvanlarda kullanımının incelenmesi
  1. Tez No: 832348
  2. Yazar: YASEMİN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
COVID-19 hastalığı ilk olarak Çin'in Wuhan şehrinde görüldü ve Aralık 2019'dan beri hayatımızın bir parçası. İlerleyen zamanlarda Dünya Sağlık Örgütü SARS-CoV-2 enfeksiyonundan oluşan bu hastalığı virüsün bulaş hızı sebebiyle pandemi olarak ilan etti. Artan ölümler ve bulaş hızı aşı geliştirme çabalarını hızlandırdı. İnaktif virüs, mRNA ve altbirim aşı platformları dahil birçok aşı platformu kullanıldı. Bunlardan biri de virüs benzeri parçacık aşıları. Bu aşı platformu virüsün sahip olduğu proteinleri içerirken, genetik materyalini içermemektedir ve üretmesi kolaydır. SARS-CoV-2'ye karşı VLP aşısı üretildi ve Alum ve CpG ODN ile formüle edilen aşı Faz-II aşamasında test edilerek etkinlik düzeyi belirlendi. CpG ODN'e ek olarak, bu çalışmada TLR3 agonisti olan poly(I:C) ve STING agonisti olan 2,3-cGAMP kullanılmıştır. Bu yardımcı maddelerin etkinlikleri ve ilerideki pandemilerde kullanılmak üzere klinik çalışmalar için potansiyellerini test etmek istedik. 6 ila 8 haftalık C57BL/6 hayvanlarından dokuz adet enjeksiyon grubu oluşturuldu ve VLP aşısının CpG, poly(I:C) ve 2,3-cGAMP ile tekli, ikili ya da üçlü olacak şekilde karışımları karın içine enjekte edildi. Her enjeksiyondan iki hafta sonra hayvanların kuyruklarından kanlar toplandı. Her bir grubun hümoral bağışıklık yanıtı antikor ELISAsı ile ölçüldü ve deneydeki plakalar rekombinant 6p-Spike ve Delta+ RBD ile kaplanmıştır. ELISA sonuçları CpG ve poly(I:C) formüle edilmiş ve üçlü ajanlarla birleştirilmiş VLP aşısının RecS'e karşı güçlü antikor cevapları oluşturduğunu göstermiştir. Son enjeksiyondan iki hafta sonra hayvanların dalakları izole edilip hücrelerin sitokin profilleri belirlenmeye çalışılmıştır. Antikor hatırlatma deneyi sonucunda üç ajanla formüle edilmiş VLP aşısı enjekte edilen grup beklenen sitokin profilini oluştrurmuştur. Bu çalışma gösteriyor ki bu üçlü ajan kombinasyonu ileride klinik çalışmalar için umut vericidir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 was first identified in Wuhan, a Chinese city, and it has been a part of our lives since late December 2019. The WHO declared this disease, caused by SARS-CoV-2, a pandemic due to its high transmission rate, a status that remained in effect until May 2023. The escalating death toll and virus spread expedited vaccine development efforts. Various platforms for vaccine development have been utilized, including inactivated virus, mRNA, and subunit vaccines. Given the virus's propensity for mutations due to its high transmission rate, the chosen platform must be easy to produce, effective, and safe for immunocompromised individuals. One such platform is virus-like particles (VLPs). VLP vaccines consist of viral proteins without genetic material and are known for their ease of production. A VLP vaccine, adjuvanted with Alum and K-type CpG ODN against SARS-CoV-2, is tested in Phase II clinical trials. In addition to CpG ODN, this study aimed to evaluate the efficacy of other adjuvants and their combinations to explore potential clinical advantages. The additional adjuvants included poly(I:C) and a member of cyclic dinucleotides, 2,3-cGAMP, which are Toll-like receptor 3 (TLR3) and STING agonists, respectively. Nine groups of male mice (C57BL/6, 6–8 weeks old) received intraperitoneal injections three times with a mixture of VLP vaccine using different combinations of adjuvants, including CpG ODN, CDN, and poly(I:C). Blood samples were collected from the tail vein two weeks after each injection. Antibody ELISA was employed to assess humoral immunity against each combination of vaccines, with plates coated using in-house recombinant 6P-Spike and commercial recombinant RBD. ELISA results indicated that VLPs combined with CpG plus poly(I:C) and VLPs combined with all three adjuvants induced high levels of total IgG against RecS. Two weeks after the third injection, the animals' spleens were isolated, and cytokine profiles were assessed through an antigen recall assay. As a result, only one group exhibited the expected cytokine profile: VLPs combined with the triple adjuvant combination. This profile demonstrated the requisite Th1-biased cytokine response necessary for vaccine development. This study suggests that the triple adjuvant combination holds promise as a vaccine adjuvant for addressing future pandemics.