2008 ABD krizi ve dünya ekonomilerine yansımaları
2008 US crisis and its reflections on world economies
  1. Tez No: 832351
  2. Yazar: ÇİLER DERGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN UÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada 2008 ABD krizi ve dünya ekonomilerine yansımaları ele alınmıştır. ABD'de de 2007 yılında ortaya çıkan ve zamanla etki alanını ve etkisini arttıran kriz, 2008 yılında küresel finans krizine dönüşmüştür. Bundan dolayı gelişmiş ülke ekonomileri başta olmak üzere dünya ekonomilerine olumsuz etkiler yapmıştır. Dünyanın farklı bölgelerinde meydana çıkabilen ekonomik ve finansal krizler, küresel niteliğe bürünerek tüm dünya ekonomilerini etkisi altına alabilmektedir. Küresel kriz kapsamında gelişmiş ülkelerde alınan ekonomik önlemlerin krizin yayılmasında ve etkilerinin azaltılmasında yetersiz kalmasına rağmen, küresel anlamda iyileşmenin sağlanmasında zaman içerisinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Süreç içerisinde ekonomik faaliyetlerin küresel ölçekte hızla yavaşlaması nedeniyle ülkelerin büyüme oranlarında gerileme gözlenmiştir. Bu durum beraberinde işsizlik oranlarını arttırmış ve finansal sektörde ciddi bir baskıya yol açmıştır. Bununla birlikte gelişmiş ülke ekonomilerine göre Türkiye ekonomisinin krizden daha az hasar aldığı söylenebilir. Türkiye'de finans kesimi krizde ciddi zorluklar yaşamamış olsa da reel kesimde dünya genelinde yaşanan daralma nedeniyle üretimin azalması ve işsizliğin artması gibi olumsuz etkileri olmuştur. Buna rağmen, küresel krizin dünya ekonomileri üzerindeki etkileri genel olarak değerlendirildiğinde, krizden çıkmak amacıyla alınan tedbirlerin süreçte gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülke ekonomilerinde iyileşmenin gerçekleşmesi anlamında olumlu etkiler yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the 2008 US crisis and its reflections on world economies are discussed. The crisis, which emerged in the USA in 2007 and increased its scope and influence over time, turned into a global financial crisis in 2008. Therefore, it has had negative effects on the world economies, especially on the economies of developed countries. Economic and financial crises that can occur in different parts of the world can take on a global character and affect all world economies. Despite the fact that the economic measures taken in developed countries within the scope of the global crisis were insufficient in spreading the crisis and reducing its effects, it was seen that they had positive effects in achieving global recovery over time. Due to the rapid slowdown in economic activities on a global scale during the process, a decline was observed in the growth rates of the countries. This situation increased unemployment rates and caused a serious pressure in the financial sector. However, it can be said that the Turkish economy suffered less damage from the crisis compared to the economies of developed countries. Although the financial sector in Turkey did not experience serious difficulties during the crisis, it had negative effects such as a decrease in production and an increase in unemployment due to the worldwide contraction in the real sector. Despite this, when the effects of the global crisis on the world economies are evaluated in general, it is seen that the measures taken to get out of the crisis have positive effects in terms of improvement in the economies of developed countries and developing countries.