Almanca eğitiminde dijital ortam alıştırmalarının öğretmen-öğrenci-materyal etkileşim alanları açısından betimlenmesi
Beschreibung der lehrer-schüler-material interaktionsbereiche in den digitalen übungen/aufgaben im Türkischen DaFUnterricht / The description of exercises in digital environment in German language teaching in terms of interactive fields of teacher-student-material
  1. Tez No: 832350
  2. Yazar: DİLEK DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yabancı dil eğitiminde kullanılan yöntemsel bilgiler, araç-gereç ve materyaller teknolojik ilerlemeler ile kendini yenilemiştir. Buradan hareketle temel ders malzemesi olan ders kitapları, ders araç ve gereçleri teknolojik gelişmelere paralel olarak mevcut durumlarından uzaklaşarak daha dijital bir hale gelmiştir. Dijital ortama taşınan derslerde etkileşim süreci bu bağlamda ele alınması gereken bir konu olmuştur. Bu sebeple çalışmanın amacı Türkiye'deki Almanca eğitiminde basılı ve dijital ortam alıştırmalarının Öğretmen-Öğrenci-Materyal etkileşim alanlarının betimlenmesi şeklindedir. Yabancı dil olarak Almanca eğitiminde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen dijital platformlarda sunulan alıştırmaların etkileşim alanlarının Öğretmen-Öğrenci-Materyal açısından durumu nedir? araştırma sorusuna bu tezde cevap aranmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Veriler Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen Wie Bitte? isimli ders ve çalışma kitabı, aynı kitabın etkileşimli hale getirilmiş versiyonu ve Deutsch mit Web 2.0 Tools isimli eTwinning projesine ait 3 veri setinden oluşmaktadır. Bu veri setlerindeki alıştırmalara ait yönergeler Öğretmen-Öğrenci-Materyal etkileşim alanları açısından betimlenerek değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda ise veri seti 1 ve 2'nin yönergelerinin Öğretmen-Öğrenci-Materyal etkileşim alanları açısından etkin olduğu ancak veri seti 3'ün bu açıdan daha yoğun olduğu ortaya çıkarılmıştır. Çalışmada eTwinning projesindeki Öğretmen-Öğrenci-Materyal etkileşim alanlarının diğer verilere göre daha fazla olduğu bulgusundan hareketle alana katkı sağlayacağı düşünülen yapıcı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The methodological information, tools, and materials used in foreign language teaching have been updated with technological advancements. In this context, basic course materials such as textbooks and teaching aids have transitioned towards a more digital format in parallel with technological developments. The interaction process which has been carried to the digital environment has become a topic that needs to be adressed. Therefore, the aim of this study is to describe the interaction areas between Teacher-Student-Material in the context of printed and digital exercises in German language teaching in Turkey. The research question seeks to answer the status of the interaction areas between Teacher-Student-Material in exercises offered on digital platforms supported by the Ministry of National Education in the field of German language teaching. The research was conducted in the form of a case study using qualitative research methods. The data consists of three data sets: the Wie Bitte? textbook and workbook supported by the General Directorate of Secondary Education, the interactive version of the same book, and the Deutsch mit Web 2.0 Tools eTwinning project. The instructions for the exercises in these data sets were described and evaluated in terms of Teacher-Student-Material interaction areas. As a result of the research, it was found that data sets 1 and 2 were effective in terms of TeacherStudent-Material interaction areas, but data set 3 was more intensive in this regard. Based on the finding that the interaction areas between Teacher-Student-Material in the eTwinning project were more extensive compared to other data, constructive recommendations believed to contribute to the field were developed in the study. Die methodisch-didaktischen Ansätze und die Materialien, die im Fremdsprachenunterricht verwendeten werden, haben sich mit dem technologischen Fortschritt erneuert. Diese grundlegenden Lehrmaterialen sind parallel dazu digitaler geworden. Aufgaben, Übungen und besonders Interaktionen sind in diesem Zusammenhang ein Thema, die forschungsbedarf haben. Ziel der Studie ist es, die Lehrer-Schüler-Material Interaktionsbereiche von gedruckten und digitalen Übungen im DaF-Unterricht in der Türkei zu beschreiben. Es wurde versucht eine Antwort auf die Frage zu suchen, wie der Stand der Lehrer-Schüler-Material Interaktionsbereiche in den gedruckten und digitalen Lehrmaterialen als Übungen für den DaF-Unterricht angeboten werden. Die Forschung erfolgte in Form einer Fallstudie. Dafür wurden drei Dateien erarbeitet. Diese Daten umfassen das Lehr- und Arbeitsbuch Wie Bitte?, das aus einer gedruckten und interaktiven Version desselben Buches besteht und einem eTwinning Projekt namens Deutsch mit Web 2.0 Tools. Die Anweisungen für Übungen in diesen Dateien wurden in Bezug auf die Interaktionsbereiche LehrerSchüler-Material dargestellt und ausgewertet. Als Ergebnis der Studie konnte festgestellt werden, dass die Lehrer-Schüler-Material Interaktionsbereiche bezüglich zu den Lehrbüchern vorhanden sind, aber im eTwinning Projekt intensiver bearbeitet wurden. Aus diesen Resultaten ableitend wurden einige Vorschläge zu dem Forschungsthema erarbeitet.