Radyodermatit tedavisi için deri yüzeyinde jelleşebilen ilaç şeklinin geliştirilmesi
Development of a drug form that can gel on the skin surface for the treatment of radiodermatitis
  1. Tez No: 832355
  2. Yazar: ÖZLEM KRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE FİGEN TIRNAKSIZ, DOÇ. DR. SİBEL İLBASMIŞ TAMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu doktora tezinin amacı radyodermatit semptomlarının azaltılması için antienflamatuvar olarak Deksketoprofen Trometamol (DEKS)'ü ve lokal anestezik olarak Lidokain (LID)'i nanosüspansiyon şeklinde içeren, sıcaklıkla jelleşen (termosensitif) topikal bir formülasyonun geliştirilmesi, in vitro karakterizasyonu ve in vivo etkinliğinin gösterilmesidir. Bu amaçla öncelikle farklı stabilizan türleri ve oranları kullanılarak bilyeli öğütme yöntemiyle LID'in nanosüspansiyon formülasyonları geliştirilmiştir. Deney tasarımı (DoE) kullanılarak optimum işlem parametreleri belirlenmiştir. Formülasyonlar üzerinde karakterizasyon çalışmaları yapılmış ve en uygun stabilizan belirlenmiştir. %0,5 poloksamer (POL) ile stabilize edilen optimum nanosüspansiyonun PB, PDI ve ZP değerleri sırasıyla 171,7±3,52nm, 0,251±0,036, -32,2±0,907 mV olarak bulunmuştur. Jel sisteminin geliştirilmesi amacıyla termosensitif polimer olarak POL ve farklı özelliklerde polimerler kullanılarak jel formülasyonları hazırlanmıştır. Jeller üzerinde yapılan jelleşme süresi, jelleşme sıcaklığı, texture profil analiz, viskozite, in vitro salım ve ex vivo permeasyon çalışmaları sonucunda kitozan içeren POL jel en uygun jel sistemi olarak belirlenmiştir. Sonuç formülasyon, geliştirilen diğer jel formülasyonlarına göre deride kalan etkin madde miktarını arttırmıştır. Hücre kültürü çalışmasında sonuç formülasyon piyasa preparatlarıyla benzer toksisite göstermiştir. Geliştirilen formülasyonun uygulanan radyasyon dozunun bir kısmını, in vitro koşullarda, absorbe edeceği belirlenmiştir. Ayrıca gama radyasyonu için enerji bloke edilebilir; ancak bu enerjinin yüksek penetrasyon kabiliyeti nedeniyle klinik olarak anlamlı olmadığına karar verilmiştir. Yapılan in vivo çalışmalarda % ödem inhibisyonu için AUC değerleri sonuç formülasyonda kontrol grubuna göre 3,38 kat daha fazla bulunmuştur ve en iyi antienflamatuvar etkinlik sonuç formülasyonda gözlenmiştir. Sonuç olarak antienflamatuvar-analjezik özellikte, deride etkin madde birikimini arttıran, sürekli etki sağlayan, kombine etkin maddeli ve termosensitif özellikte jel formülasyonu geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this doctoral thesis is to develop a gelling with temperature (thermosensitive) topical formulation containing Dexketoprofen Trometamol (DEKS) as an anti-inflammatory and Lidocaine (LID) in nanosuspension form as a local anesthetic to reduce the symptoms of radiodermatitis, and to demonstrate it's in vitro characterization and in vivo efficacy. For this purpose, nanosuspension formulations of LID were developed by ball milling method using different stabilizer types and ratios. Optimum processing parameters were determined using the experimental design (DoE). Characterization studies were carried out on the formulations and the most suitable stabilizer was determined. The PB, PDI and ZP values of the optimum nanosuspension stabilized with 0,5% poloxamer (POL) were found to be 171,7±3,523nm, 0,251±0,036, -32,2±0,907 mV, respectively. In order to develop the gel system, gel formulations were prepared using POL as a thermosensitive polymer and polymers with different properties. As a result of gelling time, gelling temperature, texture profile analysis, viscosity, in vitro release and ex vivo permeation studies performed on the gels, POL gel containing chitosan was determined as the most suitable gel system. Optimum gel increased the amount of active substance remaining on the skin compared to other gel formulations developed. The optimum gel formulation developed in the cell culture study showed similar toxicity as market preparations. It has been determined that the developed formulation will absorb a part of the applied radiation dose in vitro conditions. In addition, the energy for gamma radiation can be blocked; however, it was decided that this energy is not clinically significant due to its high penetrating ability. In the in vivo studies, the AUC values for % edema inhibition were found to be 3,38 times higher in the optimum formulation than in the control group, and the best anti-inflammatory activity was observed in the optimum formulation. As a result, a thermosensitive gel formulation with anti-inflammatory-analgesic properties, which increases the accumulation of active substances in the skin, provides a continuous effect and has combined active substances has been developed