Determination of phenothiazine in pharmaceutical formulations
Farmasötik formülasyonlarda fenotiyazinin tayini
  1. Tez No: 832372
  2. Yazar: ZEYAD IBRAHIM KARAM KARAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKEN ESRA DEMİRDÖĞEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ QABAS NAJİ RASHID
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Fenotiyazinler, psikozu tedavi etmek için kullanılan ve dopaminerjik reseptörlere bağlanarak postsinaptik nörotransmisyonu klinik olarak bloke eden çok etkili nöroleptikleri tedavi etmek için kullanılan benzersiz heterosiklik organik ajan gruplarıdır. Ayrıca bakterilere, özellikle patojenik bakterilere karşı belirgin aktivite göstermişlerdir. Bu projede fenotiyazin türevi olan klorpromazin ve levomepromazin incelenmekte olup, belirli porfiri türlerinin tedavisinde faydalıdır ve sırasıyla merkezi sinir sistemindeki çeşitli reseptörler için bir antagonist görevi görüyor gibi görünmektedir. Bu çalışmanın amacı, tabletlerden hammadde olarak ekstrakte edilerek fenotiyazin türevinin belirlenmesi ve saflaştırılmak üzere yeniden kristalleştirilmesidir. Ayrıca, ilaçların farklı bağlama reaktifleri ile etkileşimlerini inceledik. Bu reaktiflerin PTZ türevleri ile etkileşimini ölçmek için oksidasyon eşleşmesi, schiff bazları, deazotizasyon eşleşme reaksiyonları, boyaların kızarması (dolaylı reaksiyonlar) ve bazik ortamlarda kromojenik reaktiflerle reaksiyon kullanılmıştır. Dolayısıyla elde edilen sonuçlar, levomepromazinin ultraviyole bölgesinde yaklaşık 260 nm'de ve klorpromazinin yaklaşık 279 nm'de absorpsiyon spektrumları verdiğini ve ayrıca her iki ilacın da farklı reaktif maddelerle etkileşime girdikten sonra parlak renkli ürün verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Phenothiazines are unique groups of hetrocyclic organic agents that are used to treat psychosis and very effective neuroleptic, which clinically block postsynaptic neurotransmission by binding to dopaminergic receptors. Moreover, they showed prominent activity against bacteria especially pathogenic bacteria. Chlorpromazine and levomepromazine a derivative of phenothiazine are studied in this project, useful in the treatment of certain types of porphyria, appears to act as an antagonist for a variety of receptors in the central nervous system respectively. The aim of this study is determination of phenothiazine derivative, by extracting them from tablets as raw material and recrystalize them for purification. Furthermore, we studied the interaction of drugs with different coupling reagents. There were oxidation coupling, schiff bases, deazotisation coupling reactions, blrch of dyes (indirect reactions), and reaction with chromogenic reagents in basic mediums were used to measure the interaction of these reagents with PTZ derivatives. Hence, obtained results indicated that levomepromazine give absorbtion spectra in the ultraviolet region at about 260 nm, and chlorpromazine at about 279nm as well as both drugs gice coloured product after interaction with different reactive agents.