Optimization and simulation of a smart robotic to facilitate construction activities
  1. Tez No: 832380
  2. Yazar: RANYA ALLAOUI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu yüksek lisans çalışması, ağır nesnelerin kaldırılması ve aktarılması ve zorlaştırılması ile ilgili farklı tekrarlayan görevler elde edebilen hafif robotik sistemlerin uygulanmasının faydalı katkılarını ve gerekçesini incelemek ve tanımlamak için yapılır.ekipmanı şantiyede taşıyın. Bir ekskavatör robotunun bir vaka çalışması, çalışanların ağır inşaat ekipmanlarını ve nesnelerini dikkate değer esneklik ve etkililik oranlarıyla kaldırmasına ve taşımasına yardımcı olmak için ele alınmıştır. Simülasyonlar ve sayısal modelleme ANSYS yazılım paketi kullanılarak uygulanır. Bu araştırmada 4140 çelik ve karbon fiber malzeme tanıtıldı ve araştırıldı. Bu araştırmada yapılan matematiksel simülasyon ve modelleme sonuçlarına dayanarak, tez bulguları, yakalama kolunun ve kapma ekskavatöründeki bağlantıların Von Mises stresinin yetersiz oranlarını kaydettiğini, elastik gerilim ve ( [ a ] 4140 Çelik ve [ b ] Karbon Fiber ) kullanılan iki senaryo için yapılan sayısal simülasyonlara göre toplam deformasyonlar. Buna ek olarak, çalışma bulguları, ilk senaryo 4140 çelik ve ikinci senaryo karbon fiber hidrolik için maksimum von Mises stresi miktarının 90.54 MPa ve 90.8 MPa olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, 4140 çelik ve karbon fiber için kaydedilen elastik suş 4.5 × 〖 10 〗 ^ ( -4 ) m / m ve 6.4 × 〖 ^ 〗 -5 ( m / m. Ayrıca, 4140 çelik ve karbon fiberin toplam deformasyonları 0.00382 m ve 0.00053 m'dir. Karbon fiber hidrolik ekskavatörün verimliliği artırıldı, çünkü 4140 çelikten beş kat daha hafif ve beş kat daha güçlü olduğu için daha ağır nesneleri aktarabilir. En sonunda, inşaat ekskavatör hidrolik kepçeleri ve kova kepçelerinin imalatında karbon fiber kullanımının, inşaatında kullanılan robotik sistemle ilgili ANSYS simülasyon sürecini yürütmek için olduğu sonucuna varılabilir malzemelerin mukavemetini arttırmak, büyük miktarda von Mises stresini, suşunu hafiflettiği için ağırlığı ve sistem enerji tüketimini azaltmak açısından performans parametrelerini geliştiren kepçe ekskavatörü, ve deformasyonlar.
Özet (Çeviri)
This master's study is conducted to examine and identify the beneficial contributions and rationale of implementing lightweight robotic systems that can achieve different repetitive tasks associated with lifting and transferring heavy objects and difficult-to-move equipment on the construction site. A case study of a grab excavator robot is addressed to help workers lift and move heavy construction equipment and objects with remarkable rates of flexibility and effectiveness. Simulations and numerical modelling are applied using the ANSYS software package. 4140 steel and carbon fiber materials are introduced and explored in this research. Based on the mathematical simulation and modelling results conducted in this research, the thesis findings indicate that the grabbing arm and connecting links in the grab excavator recorded meagre rates of Von Mises stress, elastic strain, and total deformations according to the numerical simulations conducted for the two scenarios in which ([a] 4140 Steel and [b] Carbon Fiber) are utilized. In addition, the study findings reveal that the maximum amounts of von Mises stress are 90.54 MPa and 90.8 MPa for the first scenario 4140 steel and the second scenario carbon fiber hydraulic. Besides, the elastic strain recorded for 4140 steel and carbon fiber is 4.5 × 〖10〗^(-4)m/m and 6.4× 〖10〗^(-5)m/m, respectively. Further, total deformations of 4140 steel and carbon fiber are 0.00382 m and 0.00053 m, subsequently. The efficiency of the carbon fiber hydraulic grab excavator is improved because it can transfer more heavy objects as it is five times lighter and five times stronger than the one made of 4140 steel. Finally, it can be concluded that using carbon fiber in manufacturing the grab excavator hydraulic grabs and bucket grabs to carry out the ANSYS simulation process related to the robotic system employed in construction of the grab excavator, which improves the performance parameters in term of increasing the strength of materials, reducing the weight and system energy consumption as it mitigates large amounts of von Mises stress, strain, and deformations.