Yaşlılarda iki farklı alt ekstremite duyusal stimulasyon stratejisinin denge ve mobilite üzerine erken etkileri
Early effects of two different lower extremity sensory stimulation strategies on balance and mobility in the elderly
  1. Tez No: 832379
  2. Yazar: SEVİM BEYZA ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı yaşlı bireylerde farklı alt ekstremite duyu stimulasyon stratejilerinin plantar taktil duyu, denge ve mobilite üzerine etkisini incelemektir. Tekrarlanan ölçümler çalışması kapsamında, 24 yaşlı bireye (ortalama yaş: 72,4 ± 6,3 yıl) rastgele uygulanan dört farklı çorap ve tabanlık koşulunda (kompresyon çorabı ile birlikte dokulu tabanlık; kompresyon çorabı ile birlikte plasebo tabanlık; dokulu tabanlık ile birlikte plasebo çorap; plasebo çorap ile birlikte plasebo tabanlık) plantar taktil duyu, denge ve mobilite değerlendirmeleri yapıldı. Uygulamaların sonuçları birbirleriyle ve başlangıç durumuyla karşılaştırıldı. Plantar taktil duyu, denge ve mobilite parametreleri stimulasyon stratejilerinin her biri arasında benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of different lower extremity sensory stimulation strategies on plantar tactile sensitivity, balance, and mobility in older adults. Within the scope of the repeated measures study, 24 older adults (mean age: 72.4 ± 6.3 years) performed plantar tactile sensitivity, balance, and mobility evaluations in four randomly organized sock and insole conditions: textured insoles with compression socks, placebo insoles with compression socks, textured insoles with placebo socks, and placebo insoles with placebo socks. The results of the conditions were compared with each other and with the baseline. Plantar tactile sensitivity, balance, and mobility parameters were similar in each of the conditions (p>0.05).