Geleneksel ve süspansiyon tabanlı bulgarian split squat egzersizi sırasında gövde pozisyonunun kassal aktivasyonlar üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of trunk position on muscle activations during traditional and suspension based bulgarian split squat exercise
  1. Tez No: 832393
  2. Yazar: ELİF AYGÜN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Optimum güç gelişimini sağlamak için uygun aktivasyon tekniklerinin uygulanması ve eğitilmesi büyük önem taşır. Sportif aktiviteler sırasında kritik olan lumbo-pelvik-kalça kompleksi kaslarının aktivasyonlarını arttırarak dize etkiyen gerilim kuvvetlerini en aza indirecek egzersiz varyasyonlarının etkilerinin bilinmesi yaralanmaların önlenmesi açısından son derece önemlidir. Bu çalışmanın amacı geleneksel ve süspansiyon tabanlı Bulgarian split squat egzersizi sırasında kassal aktivasyonları karşılaştırmak ve gövde pozisyonun kassal aktivasyonlar üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya, 18-25 yaş aralığında farklı branşlardan (badminton, boks, flag futbol, futbol, kickbox, masa tenisi, taekwando) 21 kadın sporcu (yaş: 20,3±2,5yıl) dahil edildi. Çalışmaya katılan bireylerin gövde nötralde ve gövde fleksiyonda olmak üzere geleneksel ve süspansiyon tabanlı Bulgarian split squat egzersizleri sırasında gluteus medius (GMed), gluteus maksimus (GMax), vastus lateralis (VL), rektus femoris (RF), vastus medialis (VM), semitendinosus (ST), biseps femoris (BF), erektör spina (ES) kaslarının aktivasyonları yüzeyel EMG ile ölçüldü. Çalışmamızın sonucunda ES dışındaki kas gruplarında egzersizlerin süspansiyon tabanlı yapılması kas aktivasyonlarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişikliğe sebep olmazken (p>0,05), GMax, BF, RF kaslarının aktivasyonlarının gövde pozisyonundan etkilendiği, gövde fleksiyonu ile aktivasyonlarının arttığı bulundu (p0,05). Sonuçlarımız, Bulgarian split squat egzersizinin süspansiyonlu zeminde ve gövde fleksiyon pozisyonunda yapılmasının kas aktivasyonları açısından daha etkili bir strateji olabileceğini düşündürmektedir. Bu özellikle ES, GMax, BF, RF kasları ile ilgilidir. ST, VM, VL ve GMed kas sisteminin aktivasyonlarının en iyi nasıl arttırılabileceğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
It is essential to practice and train appropriate activation techniques to ensure optimum strength development. Knowing the effects of exercise variations that will minimize the tension forces acting on the knee by increasing the activation of the lumbo-pelvic-hip complex muscles, which are critical during sports activities, is extremely important in terms of preventing injuries. The aim of this study is to compare muscular activations during traditional and suspension-based Bulgarian split squat exercise and to examine the effect of trunk position on muscular activations. 21 female athletes (age: 20.3±2.5 years) from different branches (badminton, boxing, flag football, football, kickbox, table tennis, taekwondo) between the ages of 18-25 were included in the study. The activation of the gluteus medius (GMed), gluteus maximus (GMax), vastus lateralis (VL), rektus femoris (RF), vastus medialis (VM), semitendinosus (ST), biseps femoris (BF), erektor spina (ES) muscles of the individuals participating in the study during traditional and suspension-based Bulgarian split squat exercises, in neutral and trunk flexion, was measured by surface EMG. As a result of our study, while suspension-based exercises in muscle groups other than ES did not cause a statistically significant change in muscle activations (p>0.05), it was found that the activations of GMax, BF, RF muscles were affected by trunk position, and their activations increased with trunk flexion (p0.05). Our results suggest that performing Bulgarian split squat exercise on suspended ground and trunk flexion position may be a more effective strategy in terms of muscle activation. This is especially relevant for the ES, GMax, BF, RF muscles. More studies are needed to determine how best to increase the activations of the ST, VM, VL, and GMed musculature.