Farklı egzersiz yaklaşımlarının kasın mekanik özelliklerine ve bireylerin fonksiyonel performansı üzerine etkileri
The effects of different exercise approaches on muscle mechanical properties and functional performance of individuals
- Tez No: 832394
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
İskelet kasının mekanik özellikleri ve viskoelastik yapısı yüklenme düzeyindeki değişikliklere göre farklılık gösterir. Bu çalışmasının amacı sağlıklı bireylerde farklı egzersiz programlarının kasın pasif mekanik özelliklerine etkilerini incelemek ve mekanik özelliklerdeki bu değişimlerin performansa etkisini araştırmaktır. Araştırmaya 40 sağlıklı kadın katılımcı dahil edildi. Katılımcılar tüm vücut vibrasyon (TVV) egzersiz (n=10), kuvvetlendirme egzersiz (n=10), aerobik egzersiz (n=10) ve kontrol (n=10) olmak üzere dört gruba ayrıldı. Çalışma grupları 4 hafta boyunca (haftada 3 gün) TVV, kuvvetlendirme ve aerobik egzersizlerle takip edildi. Kuadriseps, hamstring ve gastroknemius kaslarının pasif mekanik özellikleri ultrasonografi ile değerlendirildi. Kuvvet ve endurans değerleri izokinetik sistemle, denge Y denge testi ile sıçrama performansı yatay ve dikey sıçrama testleri ile değerlendirildi. Tüm ölçümler dominant alt ekstremite için çalışma öncesi ve 4 hafta sonunda gerçekleştirildi. Çalışma sonucunda TVV ve kuvvetlendirme egzersizleri kuadriseps ve hamstring kas sertliklerinde daha geniş etki büyüklüğü ile artış gösterdi (η2≥0,14).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of different exercise programs on passive mechanical properties of the muscle in healthy individuals and to investigate the effects of these changes in mechanical properties on performance. Forty healthy female participants were included in this study. Participants were divided into four groups as whole body vibration (WBV) exercise (n=10), strengthening exercise (n=10), aerobic exercise (n=10) and control (n=10). Study groups were followed up with WBV, strengthening and aerobic exercises for 4 weeks (3 per week). Passive mechanical properties of quadriceps, hamstrings and gastrocnemius muscles were evaluated with ultrasound. Strength and endurance values were evaluated with isokinetic system, balance was evaluated with Y balance test, and jump performance was evaluated with horizontal and vertical jump tests. All assessments were performed for dominant lower extremity pre and post 4-week intervention. As a result of the study, WBV and strengthening exercises showed an increase with a larger effect size on quadriceps and hamstring muscle stiffness (η2≥0,14).