Thermal analysis of a V type solar still using ultrasonic humidifier powered by PV
  1. Tez No: 832410
  2. Yazar: IMAN FOUAD HANI HANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, çalışma hedeflerine ulaşmak için gerçekleştirilen deneysel bir analize dayanmaktadır. İki adet güneş enerjili damıtıcıya bağlı olarak ısı transfer hızı, performansı ve üretilen temiz ve saf su miktarını belirlemek amacıyla yapılan karşılaştırmalı bir analiz. Bunlardan biri geleneksel 'V' tipi güneş enerjili damıtıcıdır. Diğer sistem, bir ultrasonik nemlendiriciyi ve bir güneş PV sistemini 'V' tipi bir güneş damıtıcıya entegre eder. Ayrıca, bu Nano akışkanların geleneksel ve modifiye edilmiş güneş enerjili damıtıcının performansı üzerindeki etkilerini göstermek için iki vaka çalışmasında ek olarak Nano malzemeler kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları, bir Nano sıvının kullanılmasının, üzerinde çalışılan güneş damıtıcılarının performansını artırmada önemli bir etki sağladığını gösterdi. buhar ve suyun sıcaklığı termal iletkenliği artırdığı gibi arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
his research based on an experimental analysis that carried out to achieve the study goals. A comparative analysis executed to determine the heat transfer rate, performance, and amount of clean and pure water generated depending on two solar stills. One of them is a traditional 'V' type solar still. The other system integrates an ultrasonic humidifier and a solar PV system into a 'V' type solar still. Moreover, in addition Nano materials was utilized in the two cases study to show the impacts of these Nano fluids on performance the traditional and modified solar still. The results of the research showed that utilizing a Nano fluid provided a significant impact in enhancing performance of the studied solar stills. the temperature of vapor and water had increased the thermal conductivity as well enhanced.