The impact of social policy on female labor supply in Turkey
Türkiye'de sosyal politikanın kadın işgücü arzına etkisi
- Tez No: 832411
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAYMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Kadın işgücü arzı, ekonomik kalkınma, verimlilik ve toplumsal cinsiyet eşitliği açısından önemlidir. Son dönemde devletler ve devletler arası kuruluşlar bu konuya büyük ölçüde önem vermişler ve kadın istihdamını artırmak için birçok ekonomik ve sosyal politika önerilerinde bulunmuşlardır. Bu tür politikaların bireylerin kararları üzerindeki etkisini ölçmeye yönelik mevcut ampirik çalışmaların çoğu, statik ekonometrik tahmin yöntemlerine ve ex-post analize dayanmaktadır. Ancak, herhangi bir politikanın etkisini tahmin etmek ve değerlendirmek için ex-ante analiz yapmak çok önemlidir. Mikrosimülasyon, ex-ante analiz için etkin bir şekilde kullanılabilecek bir yöntemdir. Türkiye'de sosyal politikaların kadın işgücü arzı üzerindeki etkisini mikrosimülasyon yöntemiyle inceleyen çok az çalışma bulunmaktadır. Bu çalışma, belirli sosyal ve vergi politikalarının Türkiye'deki kadın işgücü arzı üzerindeki etkisini değerlendirmek için statik bir mikro simülasyon modeli kullanmaktadır. Bu, Türkiye'de“Yapısal Kesikli Seçim İşgücü Arzı Modeli”nden katılım ve saat esnekliklerini tahmin eden ve tahmin edilen esneklikleri politika simülasyonları için kullanan ilk çalışmadır. Üç dizi politika incelenmiştir: Bazı mal ve hizmetlerde KDV'nin düşürülmesi, kadınlar için ücret sübvansiyonları ve 3-6 yaş arası çocuğu olan kadınlar için erken çocukluk eğitimi sübvansiyonları. Tahminler ve mikro simülasyonlar, 2013-2019 yılları arasındaki HBS mikro düzey verilerine dayanmaktadır. Heckman'ın İki Aşamalı tahmin prosedürü ile bir ücret denklemi tahmin edilir. Bu tahmin edilen ücret oranı sonuçlarını kullanarak, fayda fonksiyonunda gözlemlenen ve gözlemlenmeyen heterojenlikleri dikkate alarak bir Yapısal Kesikli Seçim Modeli tahmin edilmektedir. Bu sosyal politikaların bir kısmının kadın istihdamında ve kadın ücret gelirinde önemli bir artışa yol açtığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Female labor supply is important for economic development, productivity, and gender equality. Governments and intergovernmental agencies have recently given great importance to this subject and made many economic and social policy suggestions to increase the female labor supply. Most of the existing empirical studies about measuring the effect of such policies on the decision of individuals are based on static econometric estimation methods and ex-post analysis. However, making an ex-ante analysis is very important to estimate and evaluate the impact of any policy. Microsimulation is a method that can be effectively used for ex-ante analysis. This study uses a static microsimulation model to evaluate the impact of specific social and tax policies on the female labor supply in Turkey. This is the first study that estimates the participation and hour elasticities from the“Structural Discrete Choice Labor Supply Model”and uses the estimated elasticities for policy simulations in Turkey. Three sets of policies are examined: The reduction of VAT on some goods & services, wage subsidies for females, and early childhood education subsidies for females with 3-6 years old children. Estimations and microsimulations are based on HBS micro-level data for the 2013- 2019 period. A wage equation is estimated with Heckman's Two Step estimation procedure. Using the estimated wage rates, a Structural Discrete Choice Model is estimated by considering observed and unobserved heterogeneities in the utility function. It is found that some of the policies analyzed in this study lead to a significant increase in female employment and female wage income.