(E)-4-((4-hydroksifenilimino)metil)-2- metoksifenol (V4-AF) bileşiğinin moleküler yapısı, titreşim, nükleer manyetik rezonans (NMR) ve ultraviyole (UV) spektrumlarının teorik olarak incelenmesi
The molecular structure of (E)-4-((4-hydroxyphenylimino)methyl)-2- methoxyphenol (V4-AF) compound, theorical industry of vibration, nuclear magnetic resonance (NMR) and ultraviolet (UV) spectrums
- Tez No: 832439
- Danışmanlar: PROF. DR. KANİ ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında Kilis 7 Aralık Üniversitesi Merkezi Araştırma Labaratuvarında ilk kez sentezlenen (E)-4-((4-Hydroksifenilimino)metil)-2-metoksifenol (V4-AF) molekülünün yapısı, nükleer manyetik rezonans (NMR) spekturumu yöntemle belirlenmiştir. Bunun yanında molekülün İnfrared (IR) ve ultraviole (UV) spektrumlarıda elde edilmiştir. Deneysel olarak elde edilen bu verilerin kuantum hesaplama yöntemleriyle GAUSSİAN09 paket programı kullanılarak molekülün geometrik optimizasyonu yapılmıştır. Elde edilen optimizasyondan, molekülün ilgili bağ uzunlukları, bağ açıları ve dihedral açıları elde edilmiştir. Bu optimizasyon sonuçları kullanılarak molekülün titreşim frekansları, 1H ve 13C NMR kimyasal kayma değerleri ve UV hesaplamaları yapılmıştır. Çalışmamızda hesaplanan tüm spektroskopik değerlerler ile, deneysel değerler arasındaki uyumların kolerasyon grafikleri çizilerek tüm yorumlamalar yapılmıştır. Bu yorumlarda hesaplama yöntemlerinin sonuçlarıyla deneysel sonuçların birbirleriyle oldukça uyumlu olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the structure of the molecule (E)-4-((4-Hydroxyphenylimino)methyl)-2-methoxyphenol (V4-AF), which was synthesized for the first time in Kilis 7 Aralik University Central Research Laboratory, was determined by nuclear magnetic resonance (NMR) spectrum method. In addition, infrared (IR) and ultraviolet (UV) spectra of the molecule were obtained. Geometric optimization of the molecule was made by using the GAUSSİAN09 package program with the quantum computing methods of these experimentally obtained data. From the obtained optimization, the relative bond lengths, bond angles and dehydral angles of the molecule were obtained. Vibration frequencies of the molecule, 1H and 13C NMR chemical shift values and UV calculations were made using these optimization results. All interpretations were made by drawing correlation graphs of the agreement between all the spectroscopic values calculated in our study and the experimental values. In these interpretations, it is seen that the results of the calculation methods and the experimental results are quite compatible with each other.