İş-yaşam dengesi ve cinsiyet hakkaniyeti arasındaki ilişkinin okul yöneticilerinin görüşlerine göre incelenmesi
Examining the relationship between work-life balance and gender equity according to the opinions of school administrators
- Tez No: 832484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ARASTAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı iş-yaşam dengesi ve cinsiyet hakkaniyeti arasındaki ilişkinin devlet ilkokullarında görev yapan okul yöneticilerinin görüşlerine göre incelenmesidir. Araştırma sonucunda edinilen bulgulara göre okul yöneticilerinin İş-Yaşam Dengesi ve Cinsiyet Hakkaniyeti algıları arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla gerçekleştirilen analiz sonuçlarına göre iki değişken arasında negatif yönlü düşük düzeyde bir anlamlılık görülmüştür. Okul yöneticilerinin cinsiyete hakkaniyeti algıları arttıkça iş yaşam dengelerinde düşüş görüldüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between work-life balance and gender equity according to the perspective of school administrators working in public schools.According to the results of the analysis carried out to determine the relationship between the perceptions of the participants' Work-Life Balance and Gender Equity, a low negative significance was observed. It was concluded that as school administrators' perceptions of gender equity is increased, their work-life balance is decreased.