Siber zorbalık mağduriyeti ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide etik iklim algısının aracı rolü: Uzaktan çalışanlar üzerinde bir araştırma
The mediator role of ethical climate perception on the relationship between cyberbullying victimization and turnover intention: A research on remote workers
  1. Tez No: 832486
  2. Yazar: MERVE DIŞBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bilgi iletişim teknolojilerinin günlük hayatımızda olduğu kadar iş hayatında da yaygınlaşması ve kapsam alanının genişlemesiyle birlikte geleneksek zorbalıktan farklı olarak siber zorbalık kavramıyla tanışılmaya başlandı. Geleneksel zorbalık, uzaktan çalışma sistemleri ve sanal çalışma ortamları ile birlikte bilişim teknolojileri yoluyla artan iletişim nedeniyle siber zorbalık davranışına dönüşmüştür. Örgütler kendi içinde hangi davranışların kabul edilebilir ya da edilemez olduğuyla ilgili bireysel ortak bir etik algıya sahiptir. Literatürde daha önce yapılan araştırmalar örgütlerdeki olumsuz durumların çalışanların işten ayrılma niyetleri üzerinde etkisini ortaya koymuştur. Siber zorbalığın işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi, önceki araştırmalarda incelenmiştir. Bununla birlikte, bu ikisi arasındaki bağlantıda etik iklimin oynadığı rol incelenmemiştir. Siber zorbalık, şirket içinde hoş olmayan davranışları da içerdiğinden, çalışanların şirket hakkındaki etik algılarının etkileneceği düşünülmektedir. Araştırmanın amacı, siber zorbalık mağduriyeti ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi incelemek ve etik iklim algısının bu ilişkiyi düzenleyip düzenlemediğini belirlemektir. Çalışma Türkiye'de ağırlıklı olarak İstanbul ve Kocaeli'de çalışan ve haftada en az 1 gün ofis dışında uzaktan çalışan 204 beyaz yakalı çalışan ile gönüllü katılım esasına dayanarak yapılmıştır. Sonuçlar siber zorbalık ile işten ayrılma niyeti arasında pozitif bir ilişki olduğunu ve etik iklim algısının bu ilişkide aracı rolü olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With the spread of information and communication technologies in our daily life as well as in business life and the widening of its scope, the concept of cyber bullying has begun to be introduced, unlike traditional bullying. Traditional bullying has turned into cyber bullying behavior due to increased communication through information technologies along with remote work systems and virtual work environments. Organizations have an individual common ethical perception about what behaviors are acceptable or unacceptable within themselves. Previous studies in the literature have revealed the effect of negative situations in organizations on employees' intention to leave. The effect of cyberbullying on turnover intention has been examined in previous studies. However, the role played by the ethical climate in the link between the two has not been examined. Since cyberbullying also includes unpleasant behaviors within the company, employees' ethical perceptions about the company will be affected. The aim of the study is to examine the relationship between cyberbullying victimization and intention to leave and to determine whether the ethical climate perception regulates this relationship. The study was conducted on the basis of voluntary participation with 204 white-collar employees working remotely out of the office at least 1 day a week, mainly in Istanbul and Kocaeli. The results showed that there is a positive relationship between cyberbullying and turnover intention, and ethical climate perception has a mediating role in this relationship.