Çalışanların algıladığı iş güvencesizliğinin iş stresi ve işten ayrılma niyetine etkisinde lidere duyulan güvenin aracı rolü
The instrumental role of trust in the leader in the effect of employee's perceived job insecurity on job stress and intention to left
  1. Tez No: 832491
  2. Yazar: NİLAY DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ERAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; algılanan iş güvencesizliğinin, işten ayrılma niyetine etkisinde liderin aracı rolünün incelenmesidir. Bu bağlamda, lojistik sektöründe faaliyet gösteren beyaz yakalı çalışanların algıladıkları iş güvencesizliğinin işten ayrılma niyetine etkisi ve lidere duyulan güvenin aracı rolü araştırılmıştır. Araştırma verileri, lojistik sektöründe çalışan 334 personelden anket yöntemiyle toplanmıştır. Toplanan bu veriler SPSS paket programıyla analize tabi tutulmuş ve faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizleri ile test edilmiştir. Analizler sonucunda, iş güvencesizliğinin hem stres üzerinde hem de işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde lidere duyulan güvenin aracılık rolü üstlendiği görülmektedir. Elde edilen bu bulguların yöneticilere ve benzer alanda çalışan araştırmacılara, iş güvensizliğinin işten ayrılma niyetine olan etkisinde lidere duyulan güvenin aracılık rolü hakkında bilgi vereceği, gerekli aksiyonlar için yol göstereceği ve literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the role of the leader in the impact of perceived job insecurity on the intention to leave work. In this context, the impact of job insecurity perceived by white-collar employees operating in the logistics sector on the intention to quit and the role of trust in the leader were investigated. Research data was collected from 334 staff working in the logistics sector by survey method. These collected data were analyzed with the SPSS package program and tested with factor analysis, correlation analysis and regression analysis. As a result of the analyzes, it is seen that the trust in the leader plays an intermediary role in the impact of job insecurity on both stress and the intention to leave work. These findings will inform managers and researchers working in a similar field about the mediating role of trust in the leader in the impact of job insecurity on the intention to quit, It is thought to guide the necessary actions and contribute to the literature.