Sağlık kurumunda çalışanların algılanan yönetici desteği ve iş üretkenliği düzeyleri arasındaki ilişkisinin incelenmesi: Bir kamu hastanesi örneği
Examination of relations between perceived executive support and work productivity levels of employee in health institutions: A public hospital example
  1. Tez No: 824305
  2. Yazar: EBRU FATMA YAPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BAKTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sağlık kurumunda çalışan personelin yönetimden algıladığı destek ile iş üretkenliği arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmış olan bu çalışmada günümüz koşullarında ortaya çıkan rekabet ortamı, hizmetin sunumu ve hizmetten yararlananları düşünecek olursak personelin sürekli olarak gelişerek üretkenliği arttıran değişimler vazgeçilmez bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışma Sağlık Bakanlığı'na bağlı Gaziantep'te bir kamu hastanesinde anket uygulama yöntemi ile algılanan beklentileri ortaya koymaktadır. Anket bilimsel açıdan güvenilirliği ve geçerliliği daha önceden kanıtlanmış ölçekler kullanılarak hazırlanmıştır. Hastane çalışanlarına yönelik çalışmada elde edilen bulgulara göre çalışanların yönetim tarafından desteklenmesi sosyo-demografik özelliklerin hepsine göre (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim seviyesi, gelir durumu, mesleği ve meslekte çalıma süresi) yapılan analiz sonucu elde edilmiştir. Tüm kurumlarda olduğu gibi sağlıkta da güvenilir ve verimli bir hizmete ulaşmak için işini severek yapan, mutlu, tecrübeli, yeniliğe açık yani işinde uzman sağlık profesyonellerine ihtiyaç duyulmaktadır. Araştırma kısmında yer alan çalışanların yönetimden algıladıkları destek ve beklentilerinin belirlenmesiyle ilgili konularda farkındalığın yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu durum çalışanların gerektiğinde kendilerini ifade edebildiklerini ve çalıştıkları kurumda olup bitenlerin farkında olduğunu da ortaya koymaktadır. Çalışma ortamının yöneticiler tarafından desteklenmesi, çalışanlara hak edilen kıymetin verilmesi, fikirlerine önem verilmesi, çalışanların kendilerini rahatça ifade edebilmeleri aynı zamanda yöneticiler tarafından takdir edilmesi ve gerektiğinde ödüllendirilmesi gibi durumlar çalışanın motivasyonunu arttırmada son derece önemlidir. Bu gibi durumlar çalışanların iş üretkenliğini arttığı gibi mutlu bir çalışma ortamını da beraberinde getirecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out in order to reveal the relationship between the support perceived by the personnel working in the health institution from the management and work productivity, if we consider the competitive environment emerging in today's conditions, the presentation of the service and the people who benefit from the service, the changes that increase the productivity of the personnel by constantly improving are an indispensable element. The study reveals the perceived expectations with the survey method in a public hospital in Gaziantep, which is affiliated to The Ministry of Health. the questionnaire was prepared using scales whose scientific reliability and validity have been proven before. According to the findings obtained in the study for hospital employees, the support of the employees by the management was obtained as a result of the analysis made according to all socio-demographic characteristics (age, gender, marital status, education level, income status, profession and working time in the profession). As in all institutions, in order to reach a reliable and efficient service in health, there is a need for happy, experienced, innovative health professionals who are passionate about their work. It has been determined that the awareness of the employees in the research part is high on the issues related to the determination of the perceived support and expectations from the management. This situation also reveals that employees can express themselves when necessary and are aware of what is going on in the institution they work for. It is extremely important to increase the motivation of the employees, such as supporting the working environment by the managers, giving the employees the value they deserve, giving importance to their ideas, allowing the employees to express themselves comfortably, at the same time being appreciated by the managers and rewarded when necessary. Such situations will increase the work productivity of the employees and bring a happy working environment.