İnternet ortamında elektronik ticaret yazılımları
Commercial sofware applications on internet
  1. Tez No: 83250
  2. Yazar: OYA YENİDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET İNTERNET ORTAMINDA ELEKTRONİK TİCARET YAZILIMLARI Internet 1969 'da askeri bir iletişim sistemi olarak geliştirildi.internetin gelişmesinden sonra, ticari alanlarda oldukça sık kullanılmaya başlanmıştır.Birçok kişi işlerini online olarak internet üzerinden yapmayı tercih etmektedirler.Fakat problem sistem yererince güvenilirmi sorusu ? internette elektronik ticaret, bilgi karşı tarafa iletilene kadar, bilginin bir bilgisayardan diğer bir bilgisayara transferidir. Bilgi bir A noktasından B noktasına iletilirken aradaki bir noktadan bu bilgiye rahatlıkla erişilebilir. Örneğin World Wide Web'den bir elbise beğenip almaya karar verdiniz. Bu durumda karşı tarafa kredi kart numaranızı içeren bir formu göndermeniz gerekir. Bilgileriniz ilgili firmaya giderken aradaki bir bilgisayardan izlendiniz ve bilginiz ele geçirildi. Kredi kart bilginiz bu kişi tarafından alındığında neler olabilir ? İşte bu tür problemleri çözmek için çeşitli uygulamalar geliştirilmiştir. Bunların en iyilerinden biride SET'dir. Set'de internet üzerinde kartla yaptığınız tüm data alışverişlerinde transaction dijital sertifika içererek yapılan işlemlerin doğrulanması sağlar. Böylelikle kartınızı daha emini olarak kullanabilir ve kart bilgilerinizi internet üzerinde daha güvenli şekilde girebilirsiniz. İnternet yerine Intranet'te kullanabiliriz.İnternet ve Intranet arasındaki farkı 2 adımda özetleyebiliriz. Internet globaldir Intranet ise özeldir. Intranet üzerinden internete erişilebilir fakat bunun tersi size bağlıdır. Internet ve internette ticaretin en çok kullanıldığı alanlar şüphesiz bankalardır.Bu nedenle internet bankacılığı internetin avantaj larının anlaşılması açısından oldukça önemlidir. Bu sebeble son bölümde, internetin bankaların gelişimi üzerindeki etkisini inceledim. Ve sonuç olarak anladımki, Internet, Ticari internet, ve yazılımları büyük şirketlerin gelişimi ve dünyaya açılması için oldukça önemli. Hızlı şekilde gelişmek isteyen şirketlerin bu teknolojiyi şüphesiz çok yalandan takip etmeleri gerekiyor. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMMERCIAL SOFTWARE APPLICATIONS on INTERNET Internet is developed in 1969 as military communication system. After internet is developed, it is using a lot of place like economical and commercial place. A lot people prefer to using online processing on internet. For example online shopping because this is very easy to use this. But the problem is the system is reliable or not. Electronic commerce in internet works by sending information from computer to computer until finish the information reaches its destination. When information is sent from point A to point B, every computer in between has an oppurtunity to look at what is being sent. For example,suppose you are viewing a clothing catalog on the World Wide Web and you decide to buy shirt. This reqires that you type information into an order form, including your credit card number. You know the clothing company in question is reputable,so you type your credit card number and other information, and then send the completed form.Your information passes from computer to computer on its way to the clothing company. But suppose one of the computers in between has been infiltrated by criminals ho watch the data pasthrough that computer until they see something interesting such as your credit card number.So some application are developed to prevent this things. One of the best one is SET(Secure Electronic Transaction at Visa).Set is a specification designed to utilize technology for authenticating the parties involved in payment card purchases on an type of online network including internet.For example superonline using Set. The significance of Set, over existing Internet security protocols is found in the use of digital certificates.Digital certificates will we used to authenticate all the parties involved in a transaction. You can use the intranet rather men internet. We can summarize what the differences internet and intranet two steps Internet is global,Intranet is special for companies You can access internet over intranet but opposite of this depends of your selection. The important place is using internet and commercial internet are banks. So banking on internet is very important to understand advantage of using VIIIinternet. Recently a lot people select to bank firstly look they have internet page or not. So last chapter I researched the how the internet and commercial internet effect are devepoling banks. And I understand, Internet, Commercial internet and it's software are very big issue for the big business companies. If they want to develop fastly, and they have to follow this technology very nearly. DC