Şipşak: E-posta ile pazarlama yazılımı
Şipşak: E-mail marketing software
  1. Tez No: 121321
  2. Yazar: UTKAN TOLGA EVREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SOĞUKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Günümüzün modern dünyasında Internet, çok büyük bir önem arz etmektedir.Modern dünya bir çok alanda Internet kullanmakta ve internetin her türlü alandaki etkinliği giderek artmaktadır. Internet insan yaşamına getirdiği ; bilgiye kolayca ve hızla ulaşma olanağının yanı sıra, bu bilgiyi başkalarıyla paylaşabilme imkanını sağlamış, yine bir çok iş alanına çok büyük imkanlar sunmuştur. E-posta, icq veya sohbet gibi Internet teknolojileri ve uygulamaları, insanların birbirleriyle iletişim kurmalarında telefondan bir adım öteye geçilmesini sağlamıştır. İş dünyasının interneti kendi amaçları için kullanması fikrinin hayata geçirilmesiyle, insanlar, firmalar arasındaki mesafeler önemini yitirmiş, insanların ihtiyaçlarım karşılamak bilgisayar tuşlarıyla oynamak kadar sadeleştirilebilmiştir. Günümüzde, modern toplumlarda İnternet üzerinden alışveriş yapmak, fatura ödemek, bankacılık işlemi gerçekleştirmek giderek yaygınlaşmakta olup internetin toplum hayatıyla ilgili bir çok değişik alanda kullanılmasıyla ilgili araştırmalar yapılmaktadır. Internet teknolojileri alanında yapılan araştırmalar ve ilerlemeler sayesinde,Internetin değişik iş alanlarında kullanılması mümkün olmuştur. Her ne kadar kullanıcılar için internete bağlanmak kolay olsa da, kullanıcılara sağlanan servislerin geliştirilmesi karmaşık yapıların ve yazılım mimarilerinin oluşturulmasını gerektirmektedir. Bu çalışmada Internet üzerinde iş yapma türlerinden birisi olan e-posta ile pazarlama konusu ele alınmış ve bu konuyla ilgili olarak bir yazılım çözümü geliştirilmiştir. Bu çalışma, e-posta, icq, fax veya daha İleri bir komünikasyon ortamını,bilgi aktarmak, uyarı göndermek, pazarlama yapmak vb. amaçlarıyla nasıl kullanılabileceğini tespit etmeyi ve bunu gerçekleştirmeyi amaçlamıştır. Bu yazılım çözümü, günümüz dünyasında kullanılabilecek bir B2B e-ticaret platformu yaratmayı amaçlayarak,e-ticaret ve e-pazarlama konularım birleştiren yeni bir çözüm getirmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Internet has a major role in modern world. Various uses of the Internet, makes it the most important communication and business medium. The Internet made finding & sharing information, very fast an simple. E-mail,icq or chat technologies are some examples which replace the telephones. On the other hand, the Internet has made a great change on various business. The distance between customer, firms became unimportant. As a result, having a computer and an internet account is enough to achive lots of things related to human life, such as shopping, committing bank tarnsactions, doing ticket reservations etc. This work is about, e- mail marketing problem which is a kind of e-business. The problem is tried to solve by developing a software system. It aims to present a solution which uses today's most popular communication mediums such as e- mail,sms,fax,icq in e-mail marketing in a single platform, combining both e-mail marketing an e-commerce subjects in one place. tcırftoreö?iCTtei küsuu?