Distinctive products catalog application
Özgün ürünler katalog uygulaması
  1. Tez No: 185179
  2. Yazar: TUĞRUL TURHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELİH KIRLIDOĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde elektronik ticaret çok yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.Elektronik ticaretin çok kullanılan ve göz önünde olan kısmını ise internet üzerindenürün satışları oluşturmaktadır. Henüz olgunlaşma sürecine girememiş olan elektronikticarette birçok sorunla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada daha çok elektronik ticarettekullanılan ürünlerin elektronik ortamda tanımlanmasından kaynaklanan sorunlarüzerinde durulacaktır. İnternet üzerinden ürün satışı yaparken karşılaşılan, ürüntanımlarının yetersizliğinden kaynaklanan başlıca sorunlar; tedarikçi firma ile verialışverişinde karşılaşılan sorunlar, ürünlerin eksik sınıflandırılması ve yetersiz aramaözellikleridir. İnternet üzerinden satış yapan firmalar genellikle, çok çeşitli ürünlersatmaktadır ve sistemlerini kurarken öngördükleri ürünlere zaman içinde yenilerieklemektedirler. Sonradan eklenen bu ürünler çoğu zaman sistem değişikliğigerektirmektedir.Bu eksikliklerin giderilmesi için birçok ürün çeşidine hizmet edebilecekstandart bir katalog yapısının oluşması gerekmektedir. Bu katalog yapısı iletanımlanan ürün bilgileri hem veri alış verişinde hem de ürünlerinsınıflandırılmasında kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca ürünlere eklenen özelliklerüzerinden arama yapılabilecektir. Bazı ürünler sadece boyut ve ağırlık gibi temelözeliklere sahipken, bazıları ise bu temel özelliklerin yanı sıra pil tipi, hafızabüyüklüğü, haberleşme frekansı ve protokolü gibi başka değişik özelliklere sahipolabilmektedir. Günümüzde genellikle her yeni ürün çeşidi için mevcut sistemlerdehususi (ad-hoc) değişiklikler yapılmaktadır. Farklı özelliklere sahip ürünlerinpazarlandığı sistemlerin hazır yazılımlar ile oluşturulması, ürün özelliklerine görebilgi girişi ve sorgulanması oldukça zor olmakta, yazılım değişikliği gerektirmekte,doğallıktan uzaklaşmaktadır. Bu nedenle mevcut sistemlerin çoğunda bilgi girişi vedetaylı aramalar sadece marka, model, fiyat gibi temel özellikler üzerinden, anahtarkelimeler ile yapılmaktadır.Bu projenin amacı değişik özelliklere sahip ?özgün? ürünleri içerecek birkatalog yapısının geliştirilmesi ve her ürünün kendi özelliklerine göre ?özellik?tanımlanmasının yapılabileceği ve bu özellikler üzerinden sorgulama yapılmasınaolanak sağlayacak XML tabanlı bir yapının oluşturulmasıdır.Bu proje değişik özelliklere sahip ürünlerin girilebileceği katalog yapısıyla,yeni ürün çeşitlerinin program değişikliği gerektirmeden kolayca ve hızlıca çalışmaanında kataloğa eklenmesini sağlayacaktır. Ayrıca ürünlerin gerek temel özelliklerinegerekse özgün özelliklerine göre sorgulanabilmesine olanak verecek standartyapıların oluşturulması ve hayata geçirilmesine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years electronic commerce has been widely in use. Selling products over theinternet constitutes a high percentage of transactions that is commonly known. As electroniccommerce has not reached its maturity period, a lot of problems occur during thesetransactions. Major problems encountered are generally experienced in data exchange withdistributors and lack of categorization and search options caused by inadequate productdefinitions. Companies that sell products over the internet usually have very many kinds ofproducts. By time, new products join to the ones anticipated during the system design andthese new products usually require some modifications on the related software.There is a need of a standard catalog structure that can serve for all types of productswithout requiring any modifications. Product definitions contained in this catalog structureshould ease data exchange and product categorization. Additionally, this catalog structureshould provide for the ability of searching products over their properties. Although someproducts have only basic properties like dimension and weight, others may have somesophisticated properties like battery type, memory size, communication frequency andprotocol. Current systems usually require ad-hoc changes for a new type of product.Developing systems that have many types of products with on-the-shelf software, thenentering and searching data by product properties is quite difficult. Therefore, many currentsystems support only keyword-based searching over basic properties like brand, model andprice.This thesis aims to design a catalog structure that can serve various product types withtheir peculiar properties and to develop a flexible XML based structure that enables searchingby their properties. This catalog structure will provide capability of adding new products tocatalog rapidly and easily without requiring software changes. Additionally this project willallow searching for products over their basic and distinct properties.