KOBİ'lerde sanal ortaklık temelli tedarik zinciri modeli
Supply chain model in virtual medium for small and middle sized firms (SMEs)
  1. Tez No: 165943
  2. Yazar: ERDAL CANIYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ KUTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ill KOBPLERDE SANAL ORTAKLIK TEMELLİ TEDARİK ZİNCİRİ MODELİ (Doktora Tezi) Erdal CANIYILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) ülkemizde ve dünya ticaretinde önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde ve dünyada kurulu bulanan işletmelerin %90'ından fazlası KOBİ sınıfına girmektedir. İnternet sayesinde birbirlerine bir tıklama mesafesinde yaklaşan bu işletmeler, yakın gelecekte firmaların değil tedarik zincirlerinin rekabet edeceği bir dünyada var olabilmek için bir takım yeni yapılanmaların içerisine girmek durumundadırlar. Bu yapılanmaların en önemlilerinden bir tanesi de sanal ortaklıklardır. İnternet ortamında tedarik zinciri elemanları arasında oluşturulacak sanal ortaklıklar, elemanlar arasında etkin bir iletişimin sağlanmasını ve verimli bir elektronik ticaret ortamı oluşturulmasını sağlayacaktır. Bu çalışmada KOBİ'ler için internet ortamında sanal bir ortaklık altyapısı kurularak, bu sanal ortaklığı temel alan bir tedarik zinciri modeli önerilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu amaç doğrultusunda KOBİ'ler arasındaki iletişim eksikliklerine değinilerek, sanal ortaklık bağlamında bazı çözüm önerileri geliştirilmiştir. Çalışmada, KOBİ'ler için internet ortamında kurulabilecek bir model, modele ait alt kısımlarla birlikte anlatılmıştır. Ayrıca bu modelin kurulmasında kullanılabilecek teknoloji ve yazılımlar da kısaca açıklanmıştır.IV Bilim Kodu ; 919 Anahtar Kelimeler : KOBİ, tedarik zinciri, sanal ortaklık, dijital imza Sayfa Adedi : 148 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fevzi KUTAY
Özet (Çeviri)
SUPPLY CHAIN MODEL IN VIRTUAL MEDIUM FOR SMALL AND MIDDLE SIZED FIRMS (SME'S) (Ph.D. Thesis) Erdal CANIYILMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2005 ABSTRACT Small and Middle Sized firms (SME) have significant position in Turkey and world trade. More than 90% of the firms in the world and Turkey are classified as SME. These firms that are able to communicate easily by means of internet should be involved in new formations in order to exist in a world in which not firms but the supply chains are going to rival in the near future. One of the most important formations is virtual partnership. The virtual partnership that will be formed among the members of the supply chains in the internet are going to provide the formation of an affective communication and efficient electronical commercial medium among these members. The purpose of this thesis is to propose a supply chain model based on this virtual partnership by establishing a substructure of this partnership in internet medium for SME's. Moreover, some proposals for solutions of communication gaps have been developed with that purpose. In this study, a model that could be established in web medium for SME's is presented with the submodels. Additionally, the related technology and software that are able to be used in the formation of this model are explained briefly.VI Science Code Key Words Page Number Adviser 919 SME, supply chain, virtual partnership, digital signature 148 Prof. Dr. Fevzi KUTAY