Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi ders kitaplarında şarkı kullanımlarının incelenmesi
Examination of song usage cases in teaching Turkish as foreign language textbooks
- Tez No: 832504
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVDET ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Şarkılar günümüz dünyasında eğlence, propaganda ve eğitim aracı olarak dinlenen ve kullanılan bir araçtır. Şarkıların kullanımının ve etki alanının genişliği eğitim alanında da materyal olarak tercih edilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmada Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde yaygın olarak kullanılan kitap setlerinin her düzeyindeki şarkı kullanımlarının nitelik ve nicelik bakımından incelenmesi, şarkılarda kullanılan dil yapılarının düzeylere uygunluğunun ortaya konması ve şarkı etkinliklerinin dinleme aşamalarına göre durumunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımlı doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Yediiklim Türkçe Öğretim Seti, İstanbul Türkçe Öğretim Seti, Gazi TÖMER Türkçe Öğretim Seti, Yeni Hitit Türkçe Öğretim Seti, Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Öğreniyorum 1-2-3-4, Yunus Emre Enstitüsü Çocuklar İçin Türkçe 1-2 ders kitaplarındaki kullanılan şarkılar incelenmiştir. Şarkıların hangi kitapta ne kadar kullanıldığı, şarkılarda geçen dil yapılarının dil düzeyine uygunluğu ve şarkı etkinliklerinin dinleme aşamalarına göre durumu hakkında tespitlerde bulunulmuştur. Araştırmanın sonucunda Türkçe öğretim setlerindeki bazı ders kitaplarında Türkçe şarkıların hiç kullanılmadığı, bazı ders kitaplarında ise şarkıların sık sık kullanıldığı görülmüştür. Ders kitaplarında kullanılan birkaç şarkının dil yapıları bağlamında hedeflenen dil düzeyine uygun olmadığı, çoğu şarkının ise hedeflenen dil düzeyi için kullanılabilir olduğu tespit edilmiştir. Son olarak şarkı etkinliklerinin dinleme aşamaları bakımından etkinlik çeşitliliğinin sınırlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonunda Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi ders kitaplarının niteliğinin geliştirilmesi için önerilerde bulunulmuş; A1, A2, B1, B2 ve C1 düzeyine yönelik olarak etkinlik önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Songs are educational materials that are listened to and used as a means of entertainment, propaganda, and education in today's world. The usage of songs and the width of their influence provides them preferred as a material in the field of education. In this study, it is aimed to examine in terms of quality and quantity of the usage of songs at all levels of the book sets that are widely used in teaching Turkish as a foreign language to reveal the appropriateness of the language structures used in the songs to the levels and to determine the status of the song activities according to the listening stages as before listening, while listening and after listening. In the research, the document analysis method with a qualitative research approach was used. The songs were used in the Yediiklim Turkish Teaching Set, Istanbul Turkish Teaching Set, Gazi TÖMER Turkish Teaching Set, Yeni Hitit Turkish Teaching Set, Yunus Emre Institute Türkçe Öğreniyorum 1-2-3-4, Yunus Emre Institute Çocuklar İçin Türkçe 1-2 textbooks were examined. Determinations were made about how the songs were used in which books and the language structures in the songs in terms of their suitability for the language level and the status of song performances according to listening steps. As a result of the research, it was seen that Turkish songs were never used in some textbooks in Turkish teaching sets, and songs were often used in some textbooks. It has been determined that a few songs that used in the textbooks are not suitable for the target language level in the context of language structures, and most of the songs can be used for the target language level. It has been concluded that the stages of the song activities are limited in terms of number and variety and that the activities can be improved. At the end of the research, suggestions were made to improve the quality of Turkish as a foreign language textbooks and an activity proposal for A1, A2, B1, B2 and C1 level was presented.