Yabancılara Türkçe öğretiminde kullanılan hikâye edici metinlerin bağlaşıklık ve tutarlılıklarının okuduğunu anlamaya, okuma tutumuna ve okuma hızına etkisi
The effect of low or high cohesion and consistency of story texts on comprehension, reading attitude and reading speed in teaching Turkish to foreigners
  1. Tez No: 832503
  2. Yazar: RABİA NUR ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmada Yabancılara Türkçe Öğretiminde hikâye edici metinlerindeki bağlaşıklık ve tutarlılığın düşük ya da yüksek olmasının okuduğunu anlamaya, okuma hızına ve okuma tutumuna etkisinin tespiti amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi'ndeki B1 ve B2 seviyelerinde Türkçe öğrenen 40 yabancı uyruklu öğrenci örneklem olarak seçilmiştir. Deneysel yöntemle kurgulanmış bu araştırmada iki grubun da anlama düzeyinin birbiriyle aynı olması açısından araştırmacı tarafından okuduğunu anlama soruları (çoktan seçmeli) sorulmuştur. Verilen cevaplar doğrultusunda puanlama yapılarak iki grup birbirine eşit hale getirilmiştir. Kontrol grubuna metnin normal hali okutulurken deney grubuna bağlaşıklık ve tutarlılığı düşürülmüş ve yükseltilmiş hali okutulmuştur. Her iki gruba da uygulamalardan sonra yüzeysel ve derinlemesine anlam kurmayı gerektiren okuduğunu anlama soruları sorularak okuduğunu anlayıp anlamadıkları ölçülmüştür. Aynı zamanda uygulamalardan sonra okuma tutum ölçeği verilerek okuduğu metne ilişkin okuma tutumları ölçülmüştür. Uygulama esnasında bir buçuk dakikalık bir süre tutulmuş ve uygulama sonrasında kelime sayısına göre okuma hızı ölçülmüştür. Uygulama sonucunda toplanan verilerden elde edilen analizler neticesinde bağlaşıklık ve tutarlılığı düşük metinlerde okuduğunu anlama, okuma tutum puanları ve okuma hızının daha düşük, bağlaşıklık ve tutarlılığı yüksek metinlerde ise okuduğunu anlama, okuma tutum puanları ve okuma hızının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to determine the effect of low or high cohesion and coherence in narrative texts in Turkish Teaching to Foreigners on reading comprehension, reading speed and reading attitude. For this purpose, 40 foreign students learning Turkish at B1 and B2 levels at Istanbul Sabahattin Zaim University were selected as the sample. In this research, which was designed with an experimental method, reading comprehension questions (multiple choice) were asked by the researcher in order to ensure that the comprehension level of both groups was the same. The two groups were made equal to each other by scoring according to the answers given. While the normal version of the text was read to the control group, the cohesion and coherence of the experimental group were lowered and the enhanced version was read to the experimental group. Reading comprehension questions that require superficial and in-depth understanding were asked to both groups after the practices and their reading comprehension was measured. At the same time, reading attitudes towards the text were measured by giving a reading attitude scale after the applications. During the application, a period of one and a half minutes was kept and the reading speed was measured according to the number of words after the application. As a result of the analyzes obtained from the data collected as a result of the application, it was determined that reading comprehension, reading attitude scores and reading speed were lower in texts with low cohesion and coherence, and reading comprehension, reading attitude scores and reading speed were higher in texts with high cohesion and coherence.