Anlamaya dayalı tasarım (UbD) temelli yürütülen İngilizce dersine ilişkin öğrenci deneyimleri
Student experiences based on an English course designed with Understanding by Design (UbD) model
  1. Tez No: 832522
  2. Yazar: SEDA YİĞİT VAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar yabancı dil öğretim programında yapılan köklü ve yenilikçi değişimlere rağmen öğrencilerin öğrenmelerini gerçek yaşama aktarmada yetersiz kaldığı söylenebilir (Günal Şahan, 2019; Işık, 2008; Mehdiyev vd., 2016; Paker, 2012). Öğrencilerin öğrenilen bilgiyi eğitim hayatlarının devamında kullanabilmesi ve buna ek olarak okul dışındaki hayatlarında da karşılaştıkları durumlara uyarlayabilmeleri için farklı yöntemlerin kullanılması bu duruma çözüm olabilir. Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin anlamaya dayalı tasarım modeli ile tasarlanan İngilizce derslerine ilişkin öğrenci görüş ve deneyimlerini belirlemektir. Anlamaya dayalı tasarım, istenen sonuçlar ile kanıtların belirlenmesi ve öğrenme planının yapılması aşamalarından oluşmaktadır. Ayrıca, öğrencilerde anlamayı sağlayarak derste öğrendiklerinin gerçek yaşama aktarılmasını amaçlayan bir ünite tasarımı veya öğretim programı çerçevesi olarak açıklanmaktadır. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden olgubilim (fenomenoloji) ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı ikinci döneminde Zonguldak ili Gökçebey ilçesinde bir devlet okulunda beşinci sınıfa devam eden 27 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler görüşmeler, öğrenci günlükleri, video ve fotoğraf kayıtları, öğrenci performans ürünleri ve araştırmacı notları yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın uygulama süreci dört hafta sürmüştür. Veri toplama işlemlerinde öncelikli olarak gerekli izinler alınmıştır. Daha sonra anlamaya dayalı tasarım öğretim modeline uygun olarak 5.Sınıf İngilizce dersi 'Health' ünitesi kapsamında 20 saatlik ünite planı hazırlanmıştır. Belirlenen kazanımlara ulaşmak için ders etkinlikleri, oyunlar, derslerde kullanılacak materyaller, çalışma kağıtları, teknolojik araç ve gereçler araştırmacı öğretmen tarafından anlamaya dayalı tasarım (UbD) çerçevesine göre hazırlanmıştır. Öğrencilere uygulama öncesi gerekli bilgilendirmeler yapılmış ve veri toplama işlemi gerçekleştirilmiştir. Her ders sonrası öğrencilerden kendilerini daha rahat ifade edebilmeleri için ana dillerinde günlük tutmaları istenmiş, uygulama sonunda ise öğrencilerle görüşmeler yapılmıştır. Toplanan veriler içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Veriler analiz edilirken verilerin kodlanması, temaların bulunması, temaların ve kodların düzenlenmesi, bulguların açıklanması ve yorumlanması aşamaları izlenmiştir. Araştırmanın sonucunda, öğrencilerin UbD modelinin derslerinde kullanılmasından memnun olduğu, yapılan etkinliklerin anlamayı kolaylaştırdığı, önceki derslere kıyasla UbD modeli ile tasarlanan derslerin olumlu yönde farklılaştığı, modelin öğrencilerde olumlu etki bıraktığı ve derse karşı görüşlerinde olumlu yönde değişim sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen bu sonuçlar, UbD'nin geleneksel yabancı dil öğretimine alternatif bir model olduğu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Since the foundation of Turkish Republic, it can be said that students are insufficient in transferring their learning to real life despite the radical and innovative changes made in the foreign language curriculum (Günal Şahan, 2019; Işık, 2008; Mehdiyev et al., 2016; Paker, 2012). The use of different methods can be a solution to this situation so that students can use the learned information in the continuation of their educational life and, additionally, adapt it to other situations in real life. The aim of this research is to determine the students' opinions and experiences on the course of an English lesson designed with Understanding by Design model. Understanding by Design is a unit design or curriculum framework consisting of the stages of identifying the desired results, determining the evidence, and planning the learning experiences and instruction which aims to transfer what students have learned in the lesson to real life by providing understanding. The research was carried out with phenomenology. The study consists of 27 fifth-grade students at a public school in Gökçebey, Zonguldak. The study was held in the second semester of the 2022-2023 academic year. The data were collected through interviews, student diaries, video and photo recordings, student performance tasks and researcher notes. The research lasted four weeks. The necessary permissions have been obtained as a priority in the data collection process. Then, in accordance with the understanding by design teaching model, a 20-hour 'Health' unit plan has been prepared. In order to reach the learning outcomes, lesson activities, games, materials to be used in lessons, worksheets, technological tools and resources have been prepared by the researcher teacher according to understanding by design (UbD) framework. The necessary information was given to the students before the application and the data collection process was carried out. After each lesson, students were asked to keep a diary in their native language so that they could express themselves more comfortably, and interviews were conducted with students at the end of the application. The collected data were analyzed using content analysis. While analyzing the data, the stages of coding the data, finding the themes, arranging the themes and codes, explaining and interpreting the findings were followed. As a result of the research, it was concluded that students are satisfied with the use of the UbD model in their courses, the activities help students understand easily, the courses designed with the UbD model differ positively compared to previous courses, the model has a positive impact on students and provides a positive change in their views towards the course. These results obtained from the research show that UBD is an alternative model to traditional foreign language teaching.