Asitler, bazlar ve tuzlar ünitesine entegre edilen Web 2.0 araçlarının 10. sınıf öğrencilerinin kimya akademik başarı ve tutumlarına etkisi
The effect of Web 2.0 tools integrated into acids, bases and salts unit on 10th grade students' chemistry academic achievement and attitudes
  1. Tez No: 832549
  2. Yazar: EBRU ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YALÇIN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Web 2.0 araçlarının günlük hayatta kullanılabiliyor olması teknoloji çağında yetişen çocukların, eğitim ortamında da teknolojiyle buluşmasını sağlamış, böylelikle geleneksel öğretim ortamlarından uzaklaşarak işlenen dersler öğrencilerin daha fazla dikkatini çekmiştir. Bu çalışmanın amacı 10. Sınıf lise öğrencilerinin ortaöğretim kimya programında yer alan ''Asitler-Bazlar ve Tuzlar'' ünitesindeki başarılarına ve kimya dersine karşı tutumlarına Web 2.0 tabanlı uygulamaların etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda kimya dersine yönelik akademik başarı ve tutumun incelenmesinde, Web 2.0 tabanlı uygulamalar kullanılarak hazırlanmış ders materyalleri ile eğitimin gerçekleştirildiği deney grubu öğrencileri ve geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin puanları karşılaştırılmıştır. Bu nedenle araştırmanın deseni ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel desendir. Bu desen nicel araştırma desenlerinden biridir. Araştırma Akdeniz Bölgesi'nde bulunan Türkiye'nin önemli illerinden birinde nüfusun kalabalık olduğu merkez ilçesinde ki bir devlet lisesinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaya 48 tane 10. Sınıf öğrencisi katılım sağlamıştır. Uygulama süreci 9 hafta boyunca devam etmiştir. Analiz sonuçlarına göre deney ve kontrol gruplarının akademik başarı testi son test puanları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmiştir. Kimya tutum puanları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Bu bağlamda Web 2.0 tabanlı uygulamalar ile hazırlanmış ders materyallerinin öğrencilerin kimya dersindeki başarılarını arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that Web 2.0 tools can be used in daily life has enabled children growing up in the age of technology to meet with technology in the educational environment, so that the lessons taught by moving away from traditional teaching environments have attracted more attention of students. The aim of this study is to investigate the effect of Web 2.0-based applications on the achievement of 10th grade high school students in the unit“Acids- Bases and Salts”in the secondary chemistry program and their attitudes towards chemistry course. For this purpose, in the examination of academic achievement and attitude towards chemistry course, the scores of the experimental group students who were educated with course materials prepared using Web 2.0-based applications and the scores of the control group students who were educated with traditional teaching method were compared. Therefore, the design of the study is a quasi-experimental design with pretest-posttest control group. This design is one of the quantitative research designs.The research was conducted in a public high school in the central district of one of Turkey's most important provinces in the Mediterranean Region. Forty-eight 10th grade students participated in this study. The implementation process continued for 9 weeks. According to the results of the analysis, a statistically significant difference was observed between the post-test scores of the academic achievement test of the experimental and control groups in favor of the experimental group. There was no statistically significant difference between chemistry attitude scores. In this context, it was determined that course materials prepared with Web 2.0-based applications increased students' achievement in chemistry course.