Kamu güvenliği bağlamında kişisel verilerin korunması hukuku: Avrupa ülkeleri ile Türkiye'de uygulanan yaptırımların çok kriterli karar verme yöntemleri ile karşılaştırılması
Personal data protection law in the context of public security: Comparison of sanctions applied in European countries and Turkey with multi-criteria decision-making methods
  1. Tez No: 832551
  2. Yazar: KERİM BAHADIR ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ADNAN ABDULVAHİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Kişisel veri gerek ulusal gerekse uluslararası tanımlamalar doğrultusunda kişiye ait ve onu tanıtacak her türlü bilgi anlamına gelmektedir. Kişilerin gizlilik alanlarının korunması her geçen gün zorlaşmaktadır. Dünyada yaşanan teknolojik gelişmeler sonucu yeni hukuki düzenleme ihtiyaçları doğmuştur. Kişisel verilerin korunması alanı da yaşanan bu gelişmelerden doğrudan etkilenmiştir. Kişisel veri hukukunun temelini özel hayatın gizliliği ilkesi oluşturmaktadır. İhtiyaç doğrultusunda gelişen hukuk, kişisel veri olgusunu özel hayat temelinden daha ileri bir noktaya taşımıştır. Bu sebeple yaşanan gelişmeleri takip edebilmek ve bu alanın gelişimini sağlayabilmek bireyin ön planda olduğu gelecek dünyaya adapte olabilmek için önemli bir adımdır. Tez kapsamında öncelikle kişisel verilerin korunması hukukunun gelişimi ele alınmıştır. Gelişim Türkiye ve Avrupa için ayrı ayrı incelenmiştir. Kişisel verilerin korunması alanı hukuk lisanına göre yeni sayılabilecek bir alan olması ve ulusal güvenlikle doğrudan ilgili olması sebebiyle uygulanan yaptırımları bakımından incelenmiştir. Tezde, Türkiye ve 11 Avrupa ülkesinde uygulanan ceza kanunları, özel hayatın gizliliği ve kişisel veriler bakımından incelenmiş ve tespit edilen 17 kriter aracılığıyla ülkelerin uygulamaları mukayese edilmiştir. Tezde diğer inceleme konusu ise anılan ülkelerdeki kişisel veri koruma otoriteleri tarafından uygulanan diğer yaptırımların mukayese edilmesidir. Bu karşılaştırmanın sübjektif değerlendirmeler uzak objektif bir şekilde yapılabilmesi ve literatüre değişik ve yeni bir bakış kazandırabilmesi için çok kriterli karar verme yöntemleri (ÇKKV)'nden MAUT metodu uygulanmış ve çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Personal data means all kinds of information that belongs to the person and will promote him in accordance with both national and international definitions. It is getting harder and harder to protect the privacy of individuals. As a result of technological developments in the world, new legal regulation needs have arisen. The field of personal data protection has also been directly affected by these developments. The basis of personal data law is the principle of privacy. The law, which has developed in line with the needs, has introduced the phenomenon of personal data to a more advanced point than the basis of private life. For this reason, being able to follow the developments and ensure the development of this field is an important step in adapting to the future world where the individual is at the forefront. Within the scope of the thesis, firstly, the development of personal data protection law is discussed. The development has been examined separately for Türkiye and Europe. The field of protection of personal data has been examined in terms of the sanctions applied because it is a new field according to the legal language and is directly related to national security. In the thesis, the penal laws applied in Türkiye and 11 European countries were examined in terms of privacy and personal data, and the practices of the countries were compared through 17 criteria determined. Another subject of examination in the thesis is the comparison of other sanctions applied by the personal data protection authorities in the mentioned countries. In order to make this comparison subjectively and objectively and to give a different and new perspective to the literature, the MAUT method, one of the multi-criteria decision making methods (MCDM), was applied and the results were evaluated.