Kur'an ışığında ailenin inşası ve eğitimi
Family construction and education in the light of the Qur'an
- Tez No: 832559
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GAZİANTEP İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Evrensel niteliğe sahip İslamiyet'in insanlar için murad ettiği nihai amaç dünya ve ahiret saadetlerini sağlamaktır. İnsanların mutluluğunun ve aidiyet bilincinin sağlandığı öncelikli kurum ailedir. Kur'an'da aileyle ilgili takriben iki yüz âyet zikredilmekte, mutlu ve huzurlu bir yuva kurmanın kaideleri belirtilmektedir. Böylece aileye pek çok âyette dikkat çekilmektedir. Zira toplumun hidayetine vesile olabilecek şahsiyetler onda yetişmektedir. Aile, bireyin eğitim aldığı doğruyu ve yanlışı öğrendiği ilk yerdir. Aile toplumun mihenk taşıdır. Toplumdaki her aile ayrı bir kıymeti haizdir. Aileye bu kıymetin tevdi edilmesi ailenin temelini teşkil eden unsurların sağlam ve değerlerine bağlı bireylerin yetişmesini sağlamasıdır. Bu bakımdan her nizam ailenin inşasına yönelik onun eğitimi üzerinde önemle durmuştur. Dolayısıyla sağlam ve değerlerine sahip çıkan bir nesil inşa edilmek isteniyorsa, Yüce Allah katından dünyevi ve uhrevi saadetlerini temin etmeleri için bütün insanlara gönderilen Kur'an'dan mutlaka istifade edilmelidir. Kur'an her çağda insanların ihtiyaçlarına cevap veren yegâne ilahi bir kitaptır. Mahrem kabul edilen Müslüman ailenin inşası ve yapısının korunması her an ehemmiyet arz eden bir mevzudur. Binaenaleyh son zamanlarda Müslüman aile kurumunun batıya temayülü ile birlikte yozlaştığı; modernizm uğruna değer yargılarından taviz veren ferdiyet algısının oluştuğu durumlar onda ciddi problemlere sebep olmaktadır. Ayrıca postmodern dünyanın Kur'an ile inşa edilmiş, eğitilmiş ve desteklenmiş bu Müslüman aile kurumunun temeline dinamit koyduğu, onda infial oluşturduğu, onu tahrip ettiği görülmektedir. Ailede oluşan bu tahribatla mücadele edip aileyi ıslah etmeye çalışmak kolay değildir. Girilen bu girdaptan kurtulmak ancak Kur'an ve onun açıklayıcısı olan Sünnet ile mümkün olabilir. Aksi takdirde tahribata uğrayan büyük önemi haiz bu güzide kurum ve onunla beraber Müslüman aile değerleri yok olmaya yüz tutar. Bu tahribatla oluşan zararın hiç olmazsa en az seviyeye indirilmesi ise ancak varoluşsal köklerimize dönmekle, özellikle vahyin gerektirdiği hususları hayatımızda uygulamakla; Kur'an ışığında aileyi inşa edip eğitmekle mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
The ultimate purpose of Islam, which has a universal quality, is to ensure the happiness of the world and the hereafter. The primary institution where people's happiness and sense of belonging is ensured is the family. About two hundred verses about the family are mentioned in the Qur'an, and the rules of establishing a happy and peaceful home are stated. Thus, attention is drawn to the family in many verses. Because the personalities that can be instrumental in the guidance of the society grow in him. The family is the first place where the individual learns the right and wrong, where he is educated. The family is the cornerstone of society. Every family in society has a different value. Conferring this value to the family is to ensure that the elements that form the basis of the family are strong and loyal to their values. In this respect, every system emphasized its education for the construction of the family. Therefore, if it is desired to build a generation that is strong and protects its values, the Qur'an, which has been sent to all people to ensure their worldly and otherworldly happiness from Almighty Allah, must be made use of. The Qur'an is the only divine book that meets the needs of people in every age. The construction and preservation of the Muslim family, which is considered to be private, is an issue of great importance at all times. Consequently, lately the Muslim family institution has degenerated with its western leaning; The situations in which the perception of individuality, which makes concessions from value judgments for the sake of modernism, occur, cause serious problems in him. In addition, it is seen that the postmodern world put dynamite on the foundation of this Muslim family institution, which was built, trained and supported by the Qur'an, causing indignation and destroying it. It is not easy to fight this destruction in the family and try to reform the family. Only the Qur'an and its explanatory Sunnah can be freed from this vortex. Otherwise, this distinguished institution of great importance, which has been destroyed, and the values of the Muslim family with it, are on the verge of disappearing. The only way to minimize the damage caused by this destruction is to return to our existential roots, especially by applying the issues required by the revelation in our lives; It can be possible by building and educating the family in the light of the Qur'an.