Göksu Deltası Ramsar alanının ekoturizm planlaması
Ecotourism planning of Göksu Delta Ramsar site
  1. Tez No: 969126
  2. Yazar: SELİN YEŞİLOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski olan turizm sektörü, çok yönlü oluşundan kaynaklı farklı tanımlamalara sahiptir. Türkiye'nin coğrafi ve kültürel çeşitliliği turizm açısından büyük bir potansiyele sahip olmasını ortaya koymaktadır. Türkiye'nin doğal cazibe merkezlerine sahip illerinden biri olan Mersin ili birçok turizm türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ramsar alanı olarak kabul edilmiş ve önemli bir sulak alan olan Göksu Deltası'nın doğal güzellikleri ve biyoçeşitliliği, bu yöre özellikle eko turizm için önemli bir destinasyon haline gelmesini sağlamıştır. Bu çalışma, Göksu Deltası'nın eko turizm potansiyelini değerlendirmek ve bu yörenin ekoturizm rotasına dâhil edilmesi için çalışmalar yapılmasını amaçlamaktadır. Bu araştırma ile, Göksu Deltası'nın biyoçeşitliliği, ekoturizm (kuş gözlemciliği (ornitoloji), doğa yürüyüşleri ve rehberli turlar, fotoğrafçılık turları), kültürel turizm, agroturizm (tarım turizmi), Sürdürülebilir deniz ve kıyı turizmi (kano turları, deniz bisikletleri, düşük etkili tekne turları), bilimsel ve eğitim amaçlı turizm gibi özellikleri üzerinden eko turizm rotası oluşturulması hedeflenmektedir. Bu çerçevede, bölgede detaylı incelemeler, gözlemler ve ilgili paydaşlarla görüşmeler yapılacak ve eko turizm planlaması yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında önerilen ekoturizm faaliyetlerinin sürdürülebilirliği açısından, doğal alanların taşıma kapasitesinin aşılmaması temel bir ilke olarak ele alınmıştır. Ziyaretçi yoğunluğunun kontrol altında tutulması, doğal çevrenin korunması ve deneyim kalitesinin sürdürülebilirliği açısından önem arz etmektedir. Ayrıca yerel halkla iş birliği içerisinde yürütülecek uygulamalarla ekonomik faydanın yerel düzeyde kalması hedeflenmiş, böylece toplumsal katılımın ve yerel sahiplenmenin güçlendirilmesi amaçlanmıştır. Doğa koruma önlemleri kapsamında ise rehberli ziyaret uygulamaları, bilgilendirme panoları ve atık yönetimi gibi stratejilerle ekosistemin korunmasına yönelik somut adımlar öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tourism, one of the oldest industries in human history, has been defined in various ways due to its multifaceted nature. Turkey's geographical and cultural diversity presents significant tourism potential. Mersin, a province rich in natural attractions, hosts diverse forms of tourism, including ecotourism. The Göksu Delta, a designated Ramsar site and an important wetland, stands out for its natural beauty and biodiversity, making it a prime location for ecotourism development. This study evaluates the ecotourism potential of the Göksu Delta and proposes its inclusion in ecotourism routes. The research focuses on key activities such as birdwatching, guided nature walks, photography tours, cultural tourism, agrotourism, sustainable marine tourism (e.g., kayaking, low-impact boat tours), and scientific tourism. Field studies, observations, and stakeholder interviews were conducted to assess the delta's suitability for ecotourism planning. A fundamental principle of this study is ensuring that tourism activities remain within the ecological carrying capacity of the area. Visitor numbers must be carefully managed to protect the natural environment and maintain sustainability. The study also emphasizes local community involvement to ensure economic benefits remain within the region, fostering social participation and ownership. Conservation strategies such as guided tours, informative signage, and waste management are proposed to safeguard the ecosystem. In conclusion, the Göksu Delta has strong potential for sustainable ecotourism, balancing environmental protection, economic growth, and community engagement. This study provides a framework for integrating the delta into ecotourism routes while preserving its ecological integrity.