Isparta il merkezindeki eczanelerde çalışan eczacı ve eczane teknisyenlerinin beden algıları ve sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları ile ilişkisi
The relationship of pharmacists and pharmacy technicians working in pharmacies in İsparta city center with their body perceptions and attitudes to healthy eating
  1. Tez No: 832575
  2. Yazar: HİLAL NUR KARAKUYU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN USKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı Isparta ili merkezli, değerli bir meslek grubu olan eczacıların ve eczane teknisyenlerinin beden algıları ve sağlıklı beslenme tutumları ile ilişkisinin belirlenmesidir. Analitik kesitsel tipteki bu çalışma 2022-2023 yılının Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarını kapsayan 4 aylık bir zaman diliminde toplanmış olup, analiz ve rapor yazımı 5 ayda gerçekleştirildi. Araştırma evrenini Isparta ili merkezli serbest eczacılar ve eczane teknisyenlerinden oluşan 155 kişi oluşturmuştur. Araştırmanın bağımlı değişkeni sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum puanıdır. Çalışmada katılımcılara Tekkurşun-Demir ve Cicioğlu tarafından geliştirilen Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanan veri SPSS 26.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programı ile analiz edildi. İstatistik analizde tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma), bağımsız gruplarda t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon ve çoklu doğrusal (lineer) regresyon analizleri (Enter metodu) kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between body perceptions and healthy eating attitudes of pharmacists and pharmacy technicians, a valuable professional group based in Isparta. This analytical cross-sectional study was collected in a period of 4 months covering October, November, December and January of 2022-2023, and analysis and report writing were carried out in 5 months. The population of the research consisted of 155 people consisting of independent pharmacists and pharmacy technicians based in Isparta province. The dependent variable of the study is the attitude score towards healthy eating. In the study, the Attitude Scale Towards Healthy Eating developed by Tekkurşun-Demir and Cicioğlu was used for the participants. Data collected by face-to-face interview method were analyzed with SPSS 26.0 (Statistical Package for the Social Sciences) program. In statistical analysis, descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation) were evaluated using independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation and multiple linear regression analyzes (Enter method).