İlkokul çağı çocuklarda pilates egzersizlerinin motor yetenek ve vücut kompozisyonu üzerine etkisi
The effect of pilates exercises on motor skill and body composition in primary school children
- Tez No: 832574
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA BAŞKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son yirmi yılda popülaritesini koruyan pilates metodu hem fitness hem de sağlık alanında kullanılmakla birlikte klinik anlamda genç, yetişkin ve yaşlı popülasyonda sağlıklı sedanter ve hasta bireylerde çalışılmış ve olumlu etkileri bildirilmiştir. Çocukluk çağında düzenli yapılan fiziksel aktivitenin çocuklarda sağlık ve motor gelişim üzerine pozitif kazançları bilinmektedir. Çalışmanın amacı; ilkokul çağı çocuklarda planlı yapılan pilates egzersizlerinin çocukların motor performans ve vücut kompozisyonuna etkisini araştırmak ve çocuklarda egzersiz alışkanlığını küçük yaşta yerleşmesini sağlayarak fiziksel aktivite seviyesini artırmak. Çalışmamızda pilates grubu n=95 ve kontrol grubu n=98 olmak üzere, pilates grubuna 12 hafta, haftada 3 kez olmak üzere pilates mat egzersizi uygulanmıştır. Kontrol grubu ise bu süreçte rutin beden eğitimi derslerine devam etmişlerdir. Çalışma başında ve sonunda olmak üzere 2 kez katılımcıların motor performans ve vücut analizi değerlendirmeleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda pilates egzersizi uygulanan grupta motor performans testlerinde tüm parametrelerde anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Vücut kompozisyonu değerlendirme sonuçları kıyaslandığında boy, VKİ, yağ kütlesi ve kas kütlesinde gruplar arası anlamlı düzeyde istatistiksel farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the pilates method, which has been popular in the last two decades, has been used in both fitness and health, it has been clinically studied in healthy sedentary and sick individuals in young, adult and elderly populations and its positive effects have been reported. It is known that regular physical activity in childhood has positive benefits on health and motor development in children. Purpose of the study; To investigate the effect of planned pilates exercises on primary school children's motor performance and body composition and to increase physical activity level by enabling children to establish exercise habits at a young age. In our study, pilates mat exercise was applied to the pilates group for 12 weeks, 3 times a week, with the pilates group n=95 and the control group n=98. The control group, on the other hand, continued their routine physical education classes during this period. Motor performance and body analysis evaluations of the participants were made twice, at the beginning and at the end of the study. As a result of the study, a significant difference was found in all parameters in the motor performance tests in the pilates exercise group. When the body composition evaluation results were compared, a statistically significant difference was found between the groups in height, BMI, fat mass and muscle mass.