Yöneticilerin kullandıkları güdüleyici dil ile öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişki
The correlation between managers' motivational language and teachers' organizational citizenship behaviors
- Tez No: 832608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN BİLGE KESKİNKILIÇ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, yöneticilerin kullandıkları güdüleyici dil ile öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın modeli ilişkisel tarama modelidir ve araştırma niceldir.“Kişisel Bilgi Formu”,“Motivasyonel Dil Ölçeği”ve“Örgütsel Vatandaşlık Davranışı Ölçeği”, verileri toplama amacıyla kullanılmıştır. İstanbul İli Büyükçekmece Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı özel ve kamu okullarında görev yapan 568 öğretmene ölçek uygulanmıştır. Toplanan verilerin korelasyon, frekans, yüzde ve regresyon analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, araştırmaya katılan öğretmenlerin güdüleyici dil algı düzeyleri ile yaş değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Ayrıca öğretmenlerin sergiledikleri örgütsel vatandaşlık davranışları ile yaş ve kurum kıdemi değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırma bulgularına göre, okul yöneticilerinin güdüleyici dil kullanması ile öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranış seviyeleri arasında düşük düzeyli, pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Okul yöneticilerinin kullandığı güdüleyici dilin, öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışları üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between the motivational language used by managers and teachers' organizational citizenship behaviors. The research model used in this study is the relational scanning model, and the research is conducted in a quantitative research format. The data of the study were collected by“Personal Information Form”,“Motivational Language Scale for School Principals”and,“Motivational Language Scale for School Principals”, and“Organizational Citizenship Scale”. The scale was applied to 568 teachers working in private or public schools affiliated with the Büyükçekmece National Education Directorate in Istanbul. The collected data's frequency, percentage analysis, correlation analysis, and multiple regression analyzes were performed. According to the results of the research, it has been determined that the use of motivational language by school principals According to the results of the research, it has been determined that there is a statistically significant difference in the perceived level of motivating language among the participating teachers based on the variable of age. A statistically significant difference was found between the organizational citizenship behaviors of the teachers and the variables of age and institutional seniority. According to the research findings, a low-level, statistically significant, positive relationship was found between the use of motivating language by school principals and the levels of organizational citizenship behavior among teachers. It has been concluded that the motivational language used by school administrators is a significant predictor of teachers' organizational citizenship behavior.