The effects of exchange rate shocks on sectoral mergers and acquisitions: Evidence from Turkey
Döviz kuru şoklarının sektörel birleşme ve satın almalar üzerindeki etkileri: Türkiye örneği
  1. Tez No: 832624
  2. Yazar: MUHAMMED HAMZA KAYRICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA DURCEYLAN KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 2018 döviz kuru şokunun Türkiye'deki sektörel birleşme ve satın almalar üzerindeki nedensel etkisini analiz etmektir. Bunun için Girişimci Bilgi Sistemi'nden (GBS) elde edilen mikro düzeydeki idari veri setleri kullanılmıştır. Her bir sektörün ithalat ve ihracat seviyeleri arasındaki heterojenliği kullanan bu tez, birleşme ve satın almaların oranının ihracat yoluyla şoka daha fazla maruz kalan sektörlerde daha fazla azaldığını ve ithalat yoluyla şoka daha fazla maruz kalan sektörlerde daha fazla arttığını göstermektedir. Bu dinamikler, 10-50 çalışanı olan küçük ölçekli firmalar arasında daha belirgindir. Bu çalışma ayrıca, Türk lirasının keskin bir şekilde değer kaybettiği 2018 yılına denk gelen birleşme ve satın almaların ve ekonomiden çıkışların arttığını göstermektedir. Ayrıca bulgular, satın alınan firmaların verimliliğinin ekonomiden çıkan firmaların verimliliğini aştığını göstermekte ve bu da etkin bir birleşme ve satın alma mekanizmasına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this thesis is to examine the causal effects of the exchange rate shock in 2018 on sectoral mergers and acquisitions within Turkey. To achieve this, the study utilizes detailed, micro-level data-sets sourced from the Entrepreneur Information System (EIS). By capitalizing on the differences between import and export exposures across various sectors, this thesis shows that M&A ratio tends to decrease in sectors that are more exposed to the shock through export while M&A ratio increases more in sectors that are more exposed to the shock through import. Notably, these patterns are particularly prominent for small firms employing 10-50 employees. Furthermore, the study reveals a notable surge in M&A transactions and firm exits in 2018, coinciding with the significant depreciation of the Turkish lira. Additionally, the findings suggest that the acquired firms tend to exhibit higher productivity levels compared to the firms that exit the market, thereby implying an effective mechanism for mergers and acquisitions.