I give what i expect: Projection of support expectations and relationship quality over time in newlyweds
Beklediğimi sağlarım: Teni evlilerde zaman içinde destek beklentilerinin yansıtılması ve ilişki kalitesi
- Tez No: 832634
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL GÜNAYDIN, DOÇ. DR. EMRE SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Sosyal destek uyum teorileri, destek davranışlarının, destek isteyen kişinin beklentileriyle uyumlu olduğu ölçüde etkili olduğunu öne sürmüşlerdir. Böyle etkili destek sağlayabilmek için, destek sağlayan kişilerin öncelikle destek isteyen kişinin beklentilerini doğru bir şekilde anlamaları gerekmektedir. Fakat, bireylerin benmerkezci eğilimleri kendileriyle başkaları arasında benzerlik varsaymalarına neden olur, bu da başkalarının beklentilerini doğru bir şekilde anlama yetkinliklerini etkileyebilir. Yeni evlilerden oluşan bir örneklemde (N = 471 çift), (a) insanların kendi destek beklentilerini eşlerinin destek beklentilerine yansıtarak eşlerinden çok kendi destek beklentilerine dayalı destek sağlayıp sağlamadıklarını, (b) insanların desteklerini eşlerinin beklentileriyle daha uyumlu hale getirerek zamanla destek sağlamakta daha iyi olup olmadığını, ve (c) daha uyumlu desteğin ilişki kalitesini arttırıp arttırmadığını inceledik. Eşler, altı aylık bir süreçte üç dalgada, ilişki kalitelerinin yanı sıra, partnerlerinden bekledikleri ve algıladıkları 33 destek davranışını bildirdiler. Çok seviyeli lojistik regresyonun sonuçları, destek sağlamanın hem destek veren hem de destek isteyen kişinin destek beklentilerine bağlı olduğunu gösterdi. Ayrıca, çok seviyeli modeller, bireylerin kendi destek beklentilerine dayanmaya devam ederken, partnerlerinin destek beklentilerine uyumlu destek sağlama yeteneklerini de zamanla geliştirdiklerini gösterdi. Sağlanan destek, destek isteyen kişinin beklentilerine uyumlu olduğunda, ilişki kalitesindeki düşüşü zaman içinde hafifletti. Bu bulgular, sağlanan desteğin zamanla daha etkili bir hale geldiğini ve ilişki kalitesini koruyabildiğini, ancak destek sağlayan kişilerin destek beklentilerindeki benmerkezci eğilimlerinin devam ettiğini ve dirençli olduğunu vurgulayarak, bu eğilimleri gidermek için süregelen çabalara duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Matching theories of social support suggest that supportive behaviors are only effective when they match the recipient's expectations. To provide such skillful support, providers must first accurately infer the recipient's expectations. However, individuals often exhibit egocentric biases, assuming similarities between themselves and others, which can affect their ability to accurately infer others' expectations. In a sample of newlyweds (N = 471 spouses), we examined (a) whether people project their own support expectations onto their partner's support expectations, providing support relying more on their own expectations rather than their partner's, (b) whether people become better support providers over time, aligning their support more closely with their partner's expectations, and (c) whether better-matched support improves relationship quality. Spouses reported their expectations and perceptions of 33 support behaviors from their partner, as well as relationship quality, in three waves over a six-month period. Results of multilevel logistic regression showed that support provision depended on both the provider's and the recipient's support expectations. Furthermore, multilevel models demonstrated that individuals gradually improved their ability to provide support aligned with their partner's expectations while still relying on their own support expectations. When support matched the recipient's expectations, it buffered the decline in relationship quality over time. These findings suggest that although support provision becomes more effective with time and can protect relationship quality, providers' egocentric biases in support expectations persist and prove to be resistant, emphasizing the need for ongoing efforts to address these biases.