Marvels of creation and oddities of existence in early fifteenth-century Ottoman literary culture: A study of the Tercüme-i 'Acā'ibü'l-Mahlūḳāt ve Garā'ibü'l-Mevcūdāt
Erken onbeşinci yüzyıl Osmanlı edebi kültüründe 'Acā'ibü'l-Mahlūḳāt ve Garā'ibü'l-Mevcūdāt: Tercüme-i 'Acā'ibü'l-Mahlūḳāt ve Garā'ibü'l-Mevcūdāt incelemesi
  1. Tez No: 832639
  2. Yazar: SELMAN BİLGEHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Osmanlı Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez, onbirinci yüzyılda Aḥmad at-Ṭūsī tarafından yazılan 'Ajā'ib al-Makhlūqāt adlı eserin erken onbeşinci yüzyılda pseudo-Rükne'd-dīn tarafından Mehmed I'e sunmak için yapılan Osmanlıca tercümesini incelemektedir. Pseudo-Rükne'd-dīn, Kur'an ve hadis ilmindeki yeterliliği nedeniyle bu çeviri siparişinin kendisine verildiğini iddia eder. Diğer taraftan mütercimin kimliği hakkında başka herhangi bir bulgu litearatürde yer almamaktadır. Pseudo-Rükne'd-dīn'in Tercüme-i 'Acā'ibü'l-Mahlūḳāt ve Garāibü'l-Mevcūdāt başlıklı çevirisi, kozmogoniden başlayarak kozmoloji, coğrafya, botanik, zooloji ve mitolojiye kadar geniş bir alana temas eden ansiklopedik bir eserdir. Zengin muhtevası vesilesiyle bu eser, bilim tarihi, eğlence tarihi ve duygular tarihi gibi pek çok başlık altında değerlendirilebilir. Ayrıca, Tercüme-i 'Acā'ibü'l-Mahlūḳāt ve Garāibü'l-Mevcūdāt içinde, Hristiyanlık, Musevilik, Zerdüştlük ve dehriliğe dair bakış açıları sunan ve nihayetinde mütercimin okuyucuyu ehl-i sünnet ve'l-cemāʿat itikadına çekmeye çalıştığı bir eserdir. Bu tez, erken on beşinci yüzyıl Anadolu'da dindarlık kavramını analiz ederken Tercüme-i 'Acā'ibü'l-Mahlūḳāt ve Garāibü'l-Mevcūdāt içindeki itikadi görüşlere yönelik yorumları analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bir yandan da, İslam kozmopolitinde önemli bir gelenek oluşturan 'ajā'ib al-makhlūqāt eserleri içindeki 'acā'ib ve garā'ib kavramlarının çerçevesini sorgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the early fifteenth-century Ottoman Turkish translation of the work 'Aja'ib al-Mahlūḳāt, originally written by Ahmad at-Tüsi in the eleventh century and presented to Mehmed I by pseudo-Rükne'd-din. Pseudo-Rükne'd-din claimed to have been commissioned for this translation due to his proficiency in Quranic and hadith studies. On the other hand, there is no other scholarly evidence available regarding the identity of the translator. Pseudo-Rükne'd-din's translation, titled“Tercüme-i 'Aca'ibü'l-Mahlūḳāt ve Gara'ibü'l-Mevcūdāt,”is an encyclopedic work covering a wide range of topics, from cosmogony to cosmology, geography, botany, zoology, astronomy and mythology. Due to its rich content, this work can be assessed under various fields of research such as the history of science, history of entertainment, and history of emotions. Furthermore, within“Tercüme-i 'Aca'ibü'l Mahlūḳāt ve Gara'ibü'l-Mevcūdāt,”there are late medieval perspectives perspectives on Christianity, Judaism, Zoroastrianism, and dehriyye beliefs, and guiding phrases directing the reader towards the beliefs ehl-i sünnet ve'l-cema'at. This thesis aims to analyze interpretations regarding doctrinal views within Tercüme-i 'Aca'ibü'l Mahlūḳāt ve Gara'ibü'l-Mevcūdāt while examining the concept of piety in early fifteenth-century Anatolia. Simultaneously, it questions the framework of the concepts of 'aca'ib and gara'ib found within the 'Aja'ib al-Mahlūḳāt works.