Electoral consequences of historical cleavages and migration: A geographic discontinuity approach
Tarihsel kimlikler ve göçün seçimsel sonuçları: Coğrafi süreksizlik yaklaşımı
  1. Tez No: 832640
  2. Yazar: BERK FİLCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT MORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, zorunlu göçlerin ve tarihsel kimliklerin seçmen davranışları üzerindeki uzun vadeli etkisini Türkiye ve Polonya örneklerini karşılaştırarak incelemektedir. İlçe düzeyince tarihi nüfus sayımı verilerini kullanarak, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sonrasındaki nüfus transferlerinin, zorunlu göçler ile seçmen davranışları ve tarihsel kimlikler arasındaki ilişki üzerindeki etkisini açıklamayı amaçlamaktadır. Bulgular, Türkiye ve Polonya'da daha yüksek göçmen nüfus payının muhafazakar ve sağ popülist partilere oy verme olasılığını azalttığını göstermektedir. Her iki ülkede de zorunlu göçler ile seçmen davranışları arasındaki ilişkinin ardındaki kurucu mekanizma, göçmen nüfusun özellikleri ve göç sonrası tercihleriyle ilgilidir. Göçmen gruplar yerel nüfusa nazaran daha vasıflı/eğitimlidir veya insan sermayesi birikimini artıran ve ekonomik çıktıları iyileştiren eğitim gibi taşınabilir varlıklar elde etme eğilimindedir. İki vaka arasındaki farklar göçmen gruplarının bileşimi, tarihsel etkenler ve kimlikler ile açıklanabilir. Polonya, Prusya, Avusturya ve Rusya'nın yönetimi altında bir imparatorluk geçmişine sahipken, Türkiye'de Osmanlı Devleti önemli bir Yunan nüfusu barındırmaktaydı. Ayrıca, Polonya örneğinde göçmenlerin varış noktaları daha homojen olup, Türkiye'deki Balkan göçmenleri ulaşım hatları ve Yunan yerleşimleri boyunca dağılmış durumdadır. Dolayısıyla karşılaştırma, göçmenlerin tarihsel bölünmeleri ve kompozisyonunun zorunlu göçler ile seçmen davranışları arasındaki ilişki üzerinde değiştirici bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the long-term effect of forced migrations and historical cleavages on electoral behavior by comparing the cases of Turkey and Poland. Employing aggregate-level historical census data, it seeks to explain the effect of population transfers after the First and Second World Wars on the relationship between forced migrations and electoral behavior, as well as historical cleavages. The findings suggest that a higher migrant population share decreases the probability of voting for conservative and right-wing populist parties in Turkey and Poland. The constituting mechanism behind the relationship between forced migrations and electoral behavior in both countries is related to the characteristics and preferences of migrant populations. The incoming migrant groups are more skilled/educated or tend to obtain portable assets such as education, which increases human capital accumulation and improves economic outcomes. The differences between the two cases are explained through the composition of migrant groups, historical accounts, and cleavages. While Poland experienced an imperial past under Prussia, Austria, and Russia, Turkey had a significant Greek population. Moreover, the destination of migrants is more homogenous in the Polish case, while Balkan migrants in Turkey are dispersed along the transportation lines and Greek settlements. Thus, the comparison reveals that the historical cleavages and composition of migrants have a modifying effect on the relationship between forced migrations and electoral behavior.