Çağdaş mitoloji ve sembolizm perspektifinde Altay Türklerinin Yaradılış Destanı'nın hareketli grafik uygulaması
Motion graphic application of the Creation Epic of the Altay Turks in the perspective of contemporary mythology and symbolism
  1. Tez No: 924982
  2. Yazar: ELİF MERVE URGANCI
  3. Danışmanlar: PROF. BANU BULDUK TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Mitoloji, insanlığın erken dönemlerinden itibaren inanç biçimleriyle iç içe geçerek söylenceler, destanlar gibi edebi eserlerde kendine yer bulmuştur. Zaman içinde anlatımı güçlendirmek amacıyla ikonlar, çizimler ve görsel biçimler kullanılmış, bu süreç teknolojik gelişmelerle birlikte animasyon, çizgi filmler ve hareketli grafiklere evrilmiştir. Mitolojik anlatılar da benzer bir dönüşüm geçirerek romanlar, öyküler, epik şiirlerden bilgisayar oyunları ve sinema sektörüne kadar geniş bir alanda varlığını sürdürmüştür. Hedef kitlenin sosyolojik değişimi, anlatılardan beklentileri de değiştirmiştir. İnsanlık, kendi yaşamından ve duygularından izler bulabildiği içeriklere yakınlık duymuştur. Marvel ve DC gibi yapımlar, geleneksel mitolojik temaları çağdaş unsurlarla sentezleyerek mitolojik anlatıların günümüzde de etkisini sürdürmesini sağlamaktadır. Bu bağlamda, evrenin yaratılışını, iyilik ve kötülüğün kökenlerini ve evrendeki düzeni konu edinen Yaradılış Destanı'nın çağdaş mitoloji perspektifinde yeniden yorumlanarak hareketli grafiklerle sunulması, bu tez çalışmasının temel amacını oluşturmaktadır. Tez kapsamında, çağdaş mitoloji ve hareketli grafik kavramları ele alınmış, Ural-Altay mitolojisine ait arketipler ve semboller incelenmiştir. Uygulama sürecinde, Yaradılış Destanı'nın görselleştirilmesine yönelik bir hareketli grafik çalışması gerçekleştirilmiş ve bu çalışma 106 katılımcının dahil olduğu bir anketle değerlendirilmiştir. Anket sonuçları, mitolojik anlatıların hareketli grafiklerle sunulmasının izleyiciler üzerinde olumlu bir etki yarattığını ve çağdaş mitoloji anlatılarının bu tür dijital araçlarla aktarımının önemli bir yöntem olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Mythology has been intertwined with belief systems since the early periods of humanity, finding its place in literary works such as legends and epics. Over time, visual elements such as icons, illustrations, and graphic forms have been used to enhance storytelling, and with technological advancements, this process has evolved into animations, cartoons, and motion graphics. Similarly, mythological narratives have undergone a transformation, expanding from novels, stories, and epic poems to video games and the film industry. The sociological transformation of target audiences has also altered their expectations from narratives. Humanity has always been drawn to stories that reflect aspects of their own lives and emotions. Productions such as Marvel and DC have ensured the continued impact of mythological narratives by blending traditional mythological themes with contemporary elements. In this context, the main objective of this thesis is to reinterpret and present the Creation Epic (Yaradılış Destanı), which explores the origins of the universe, good and evil, and cosmic order, through a contemporary mythology perspective using motion graphics. The thesis examines the concepts of contemporary mythology and motion graphics while analyzing the archetypes and symbols of Ural-Altaic mythology. As part of the application process, a motion graphic adaptation of the Creation Epic was created and evaluated through a survey involving 106 participants. The survey results indicate that presenting mythological narratives through motion graphics has a positive impact on audiences and that the use of digital tools is a significant method for transmitting contemporary mythological stories.