Saftirik Greg serisinde mizah ve değer aktarımı
Humor and value transfer in the Diary of a Wimpy Kid series
- Tez No: 961476
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, popüler çocuk edebiyatı serilerinden biri olan Saftirik Greg Günlüğü üzerinden değerler eğitiminin mizah yoluyla aktarımını incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüz eğitim anlayışında değerlerin çocuklara kazandırılması, onların toplumsal uyum süreçlerini ve etik ilkeleri benimsemelerini kolaylaştıran önemli bir unsur olarak görülmektedir. Çocukların dikkatini çekmek ve soyut kavramları anlamalarını kolaylaştırmak için kullanılan yöntemlerden biri olan mizah, edebî eserlerde hem pedagojik bir araç hem de eğlence unsuru olarak önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, araştırmada mizahın çocuklara temel insani ve toplumsal değerleri aktarma sürecindeki işlevselliği incelenmiş ve bu değerlerin çocukların duygusal, bilişsel ve toplumsal gelişimleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemleri benimsenmiş ve içerik analizi yöntemi kullanılarak serideki değer temalar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Analiz sürecinde, kitaplarda işlenen dürüstlük, adalet, sevgi, dostluk, saygı, sabır, öz denetim ve vatanseverlik gibi evrensel değerler belirlenmiş, bu değerlerin seride nasıl işlendiği, hangi bağlamlarda vurgulandığı ve karakterlerin bu değerleri nasıl temsil ettiği ele alınmıştır. Bulgular, serinin bu değerleri mizahi bir dil ve günlük yaşamdan alınan örneklerle işlediğini, böylece genç okuyucuların değerleri içselleştirme sürecine katkıda bulunduğunu göstermiştir. Özellikle mizahın, çocukların dikkatini toplama ve soyut değerleri anlamalarını kolaylaştırma konusundaki etkisi bulgular arasında dikkat çekmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, Saftirik Greg Günlüğü serisi, sadece eğlenceli bir edebî eser olmanın ötesinde, pedagojik bir rehber olarak da işlev görmektedir. Serideki olay örgüsü, karakterlerin yaşadığı çatışmalar ve bu çatışmaların çözümünde kullanılan yöntemler, çocuklara empati, eleştirel düşünme, toplumsal normlara uyum ve etik davranışlar gibi önemli kavramları kazandırmaktadır. Örneğin, dürüstlük teması üzerinden karakterlerin yaptıkları hataların sonuçlarıyla yüzleşmeleri, çocuklara dürüst olmanın önemini dolaylı bir şekilde aktarmaktadır. Benzer şekilde, adalet, sevgi ve dostluk gibi değerler de karakterler arası ilişkiler üzerinden doğal bir şekilde işlenmekte, bu değerlerin günlük hayattaki yansımaları hikayelerle somutlaştırılmaktadır. Mizahın serideki işlevi, değerlerin çocuklara doğrudan didaktik bir yöntemle öğretilmesinden ziyade dolaylı ve eleştirel bir öğrenme sürecine imkân tanımasıdır. Bu durum, çocukların değerleri sorgulamalarına, kendi yaşamlarıyla ilişkilendirmelerine ve bu değerleri daha kalıcı bir şekilde öğrenmelerine imkân sağlamaktadır. Araştırmada elde edilen veriler, mizahın eğitimsel bir araç olarak daha etkin bir şekilde kullanılabileceğini ve bu tür eserlerin pedagojik açıdan zengin bir içerik sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the transmission of values through humor in one of the most popular children's literature series, Diary of a Wimpy Kid. In contemporary educational paradigms, imparting values to children is regarded as a crucial element that facilitates their social adaptation processes and acceptance of ethical principles. Humor, as a method to capture children's attention and simplify abstract concepts, plays a significant role in literary works, functioning both as an educational tool and a source of entertainment. In this context, the study investigates the functionality of humor in conveying fundamental human and societal values to children and evaluates the impact of these values on their emotional, cognitive, and social development. The study adopts qualitative research methods, employing content analysis to examine the value themes within the series in detail. During the analysis, universal values such as honesty, justice, love, friendship, respect, patience, self-discipline, and patriotism were identified, and how these values are portrayed in the series, the contexts in which they are emphasized, and how the characters represent these values were explored. The findings reveal that the series processes these values using a humorous tone and examples drawn from everyday life, contributing to the internalization of these values by young readers. Notably, the impact of humor in capturing children's attention and facilitating their understanding of abstract values emerged as a prominent finding. According to the results of the study, the Diary of a Wimpy Kid series functions not only as an entertaining literary work but also as a pedagogical guide. The plotlines, the conflicts experienced by the characters, and the methods used to resolve these conflicts impart crucial concepts such as empathy, critical thinking, adherence to social norms, and ethical behavior to children. For instance, the theme of honesty is indirectly conveyed through the characters' confrontation with the consequences of their mistakes, emphasizing the importance of being truthful. Similarly, values such as justice, love, and friendship are naturally integrated into the relationships between the characters, with their practical implications illustrated through the stories. The function of humor in the series lies in enabling an indirect and critical learning process rather than directly teaching values through didactic methods. This approach allows children to question the values presented, relate them to their own lives, and learn them in a more enduring manner. The data obtained in the study demonstrate that humor can be used more effectively as an educational tool and that such works offer a rich pedagogical content.