Better stories of solidarity with Queer migrants: An inquiry into Mr. Gay Syria
Queer göçmenlerle dayanışma hikayeleri: Mr. Gay Syria üzerine bir inceleme
- Tez No: 832643
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ALTINAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez, dayanışmanın üç kavramsallaştırması etrafında Mr. Gay Syria (2017, yönet- men Ayşe Toprak) filmini analiz ediyor: bu kavramlar affective (Hemmings 2012), reflective (Dean 1998) ve kesişimsellik (Crenshaw 1989). Mr. Gay Syria'nın, acı ve yasın yanı sıra umut ve (karşılıklı) dönüşüme tanıklık etmeyi de içeren“daha iyi bir dayanışma hikayesi/ a better story ”(Georgis 2014) hayal ettiğini, dile getirdiğini ve eyleme geçireceğini savunuyorum. Bu analiz, Odak Grup Tartışmasının“reflec- tive”ve“affective”dayanışma için kesişimsel bir alan yaratma potansiyeline sahip bir metodoloji olarak kullanılmasıyla desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the film Mr. Gay Syria (2017, directed by Ayşe Toprak) around three conceptualizations of solidarity: affective (Hemmings 2012), reflective (Dean 1998), and intersectional (Crenshaw 1989). I argue that Mr. Gay Syria imagines, articulates and puts into action a“better story”(Georgis 2014) of solidarity, which includes bearing witness to pain and mourning, as well as to hope and (mutual) transformation. This analysis is supported by the use of Focus Group Discussion as a methodology that has the potential to create an intersectional space for reflective and affective solidarity.