Türkiye'de yerel yönetim ombudsmanlığı: Bir model önerisi
Local government ombudsmanship in Turkey: A model proposal
- Tez No: 832648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Geçmişten günümüze devletlerin faaliyet alanı oldukça genişlemiştir. Bunun sonucunda kamu yönetiminin sorumlulukları da artmıştır. Bu durumun üstesinden gelebilmek için devletler, ulus altı düzeydeki yerel yönetimlerle görev ve yetki paylaşımı yoluna gitmiştir. Görev ve sorumluluklarının artışı paralelinde yerel yönetimlerin önemi de günden güne artmıştır. Özellikle küreselleşme sürecinin yerellik kavramını ön plana çıkarmasıyla birlikte yerel yönetimler popüler birimler haline gelmiştir. Bu gelişmeyle birlikte yerel yönetimlerin denetimi de önem kazanmıştır. Ancak yerel yönetimlerin denetiminde yaşanan sorunlar, alternatif denetim yöntemlerini gündeme getirmiştir. Bu alternatif yöntemlerden en popüleri olan ombudsmanlık sisteminin dünya genelinde elde ettiği başarı sistemin farklı türlerini ortaya çıkarmıştır. Bu türlerden birisi olan yerel yönetim ombudsmanlığı, faaliyet alanı sadece yerel yönetimlerle sınırlı bir ombudsmanlık türüdür. Ülkemizde yerel yönetim ombudsmanlığının kurulmasını konu edinen bu çalışmanın amacı; Türkiye'de yerel yönetim ombudsmanlığının kurulmasının gerekliliğini ve kurulmasıyla elde edilecek faydaları ortaya koymak, kurulacak bir yerel yönetim ombudsmanlığı için model önerisi getirmek ve yerel yönetim ombudsmanlığını kurmuş ülkelerin uygulamadaki deneyimlerine yönelik literatürdeki boşluğu doldurmaktır.
Özet (Çeviri)
From past to present, the field of activity of states have expanded considerably. As a result, the responsibilities of public administration have also increased. In order to overcome this situation, states have chosen to share duties and powers with subnational local governments. In parallel with the increase in their duties and responsibilities, the importance of local governments has increased day by day. Local governments have become popular units, especially with the globalization process bringing the concept of locality to the fore. With this development, the audit of local governments has also gained importance. However, the problems experienced in the audit of local governments have brought alternative control methods to the agenda. The success of the ombudsman system, which is the most popular of these alternative methods, has revealed different types of the system. Local government ombudsmanship, which is one of these types, is a type of ombudsman whose field of activity is limited only to local governments. The aim of this study, which deals with the establishment of a local government ombudsmanship in our country, is to reveal the necessity of establishing a local government ombudsmanship in Turkey and the benefits to be gained by establishing it, to propose a model for a local government ombudsmanship to be established, and to fill the gap in the literature regarding the practical experiences of the countries that have established the local government ombudsmanship.