Türkiye'de yerel yönetim ombudsmanlığının uygulanabilirliği
Applicability of the local government ombudsman in Turkey
- Tez No: 385488
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DİNÇER GÜNEŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Polis Akademisi
 - Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 165
Özet
Özellikle son yıllarda baş döndürücü hızla gerçekleşen kamu yönetimi reformları Türkiye'de kamu yönetimini daha karmaşık hale getirmiş, yerel yönetimleri güçlendirmiştir. Ancak Türkiye'de yerel yönetimlerin denetiminde çeşitli aksaklıklar yaşanmaktadır. Bu çalışma bu aksaklıkları gidermek , yerel yönetimlerin özerkliğini desteklemek ve de Türkiye'nin taraf olduğu Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nın temel ilkesi olan hizmette halka yakınlığı sağlamak için Türkiye'ye yerel yönetim ombudsmanlığı önerisinde bulunmuştur. Bu doğrultuda öncelikli olarak ombudsmanlık kurumunun dünyadaki ve Kamu Denetçiliği Kurumu olarak Türkiye'deki temel özelliklerin, Türkiye'de yerel yönetimlerin yapısına ve denetimine yer verilmiş, ardından da yerel yönetim ombudsmanlığının uygulandığı örnek ülke olarak İngiltere incelenmiştir. Son olarak da Türkiye için bir yerel yönetim ombudsmanı modeli önerisi geliştirilmiştir.4 bölümden oluşan tezin hazırlanmasında Türkçe ve İngilizce literatür taraması yapılmış ve literatür taramasında elde edilen verileri destekleyecek tablolara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Especially in recent years, public administration reforms have been coming about at an unprecedented pace in Turkey. These reforms have made public administration more complicated and strengthened local governments. However, there are several troubles in supervision of local governments. This study suggests local government ombudsman for Turkey to troubleshoot these troubles, to support local government autonomy and besides to provide subsidiarity which is one of the fundamental tenets of European Charter of Local Self Government that Turkey is a side of it. Hence, firstly main features of ombudsman system was examined both in Turkey as The Ombudsman Institution and in the world. Secondly, local government structure of Turkey and supervision of local governments were touched on in this study. Next, England as a sample country where local government ombudsman system exists was examined. Finally, a local government ombudsman system model was developed for Turkey. Definitely this model is a conclusion of suggestions for local government ombudsman which were involved in progress plans, academic studies, non-governmental organization reports for many years and most of all“local government public controllership”which was legitimatized but not implemented in Public Administration Fundamental Law in 2004. During the preparation of thesis, Turkish and English literature search was made and benefited from visual data to support literature data.