İranlıların Türkiye göçüne ilişkin medyada oluşturulan algının incelenmesi
Investigation of perception created by the media regarding the immigration of Iranians to Turkey
  1. Tez No: 832656
  2. Yazar: FARSHİD PİROUZNİA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ AKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Göç ve göçün nedenleri arasında siyasi, ekonomik ve güvenlik gibi etkenleri başat öğeler olarak saymak mümkündür. Bu etkenler arasında medya ve medya algısı etkisi bakımından dikkat çekicidir. Modern İran tarihi boyunca pek çok nedenden ötürü İran en fazla göç veren ülkeler arasına girmiş bir ülkedir. Özellikle 1979 tarihinde gerçekleşen İran İslam Devrimi sonrasında göçler yoğunluk kazanmıştır. Son on yıl içerisinde gerçekleşen göçlerdeki medyanın rolü ve oluşturduğu etkisinden dolayı daha önceki göçlerden farklılaştığını söylemek mümkündür. İran'da son on yıl içerisinde gerçekleşen göçlerde medya algısının etkisini ele almayı hedefleyen çalışmada konuya giriş mahiyetinde algı olgusu kısaca ele alınacak, bunun akabinde İran'da göç olgusu genel olarak konu edilecektir. Sonrasında sosyal medyada yayınlanan reklamlar ve seçilen gazeteler ve de göç ile ilgili özel olarak yayın yapan TV kanalları üzerinden göç olgusu ele alınacak ve bu yayınların gerçekleşen göçlere etkisi ayrıntıları ile ele alınacaktır. Bu amaç doğrultusunda İran'da yaşayan 12 İranlı ve Türkiye'ye göç etmiş 12 İranlı ile yapılan mülakatlarda medyanın Türkiye'ye göç konusunda yarattığı algının etkisi araştırılmıştır. Sosyal medya reklamları, TV kanallarında yayın yapan dizilerde işlenen göç teması ve göçle ilgili reklamlar çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Sonuç olarak her olguda pek çok etkenin rolü olduğu göz önüne alınarak medya yayınlarının göçü teşvik eden söylemlerin etkili olduğu ve karşı söylem olarak İran ulusal medya yayınlarında yer verilen göç karşıtlığının ise zayıf kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is possible to say that the political, economic issues and security factor are among the main causes of migration. Media and media perception is very remarkable in aspect of it's affect. Throughout modern Iran history, Iran community is one of the most migrator countries. Especially, after Islamic Revolution in 1979, the migrations became much more. The migrations in recent 10 years is some different from other migrations in order to the affect and role of media and social media. In this article we aim the assesment of the power of media at migrations in Iran population in recent 10 years and firstly we subject the perception concept, then migration in Iran generally. With this respect we investigated the effect of Turkish media on the migration via interviews with 12 Iranish people living in Iran and 12 Iranish people migrated to Turkiye. The advertisements in social media, TV series with migration topic and reclaims for migration consist of the focus point for the article. As a conclusion, we can put forward that although there are many multiple effective factors in every case, but the statements that encourage the people for migration in media much more effective and anti-migration statements of Iran national media broadcastings main noneffective.