Yetişkin erkeklerde duygusal yeme ile öz şefkat ve beden algısı arasındaki ilişki
The relationship between emotional eating, self-compassion, and body perception in adult men
  1. Tez No: 832664
  2. Yazar: ÇAĞLA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ERMAĞAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde, insanlar üzerinde baskı halinde olan ideal beden kavramı, kişinin toplum tarafından belirlenen kiloda bulunması gerektiği inancına yol açmaktadır. Bu baskı ile insanlar belirlenen kilo değerine ulaşabilmek için çaba göstermekte, ideal kiloya sahip olmayı başarı olarak görmektedir. Birey başarı olarak nitelendirdiği kilo değerlerine sahip olamadığında farklı psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Buna bağlı olarak istediği kiloya ulaşamayan olan kişilerde suçluluk, öz değersizlik ve özgüvensizlik gibi duygular da ortaya çıkmaktadır. Duygusal yeme hususunda kendisine engel olamayan birey sonrasında kendisine karşı öfke de duymaktadır ve belirtilen bu olumsuz duygular bireyi duygusal yeme davranışına itmekte, döngüsel bir tablo içinde kalabilmektedir. Bu nedenle, söz konusu tez çalışmasında yetişkin erkeklerde duygusal yeme davranışı ile öz şefkat ve beden algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında 215 yetişkin erkek katılmıştır. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanmış olan Demografik Bilgi Formu; Beden Algısı Ölçeği (BAO), Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ) ve Öz Duyarlılık Ölçeği (ÖDÖ) kullanılmıştır. İlişkisel tarama yönteminin kullanıldığı araştırma verilerinin analizinde Bağımsız Gruplar t-Testi, Tek yönlü varyans analizi ve araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizi uygulanmıştır. Analizler sonucunda, beden algısı, öz-duyarlılık ve öz şefkat puanlarının duygusal yeme davranışları üzerinde belirgin bir etkisi olduğu bulgulanmıştır. Özellikle, öz yargılama ve öz şefkat puanları arttıkça duygusal yeme davranışları da artmaktadır. Ayrıca, beden algısının olumsuz olduğu durumlarda duygusal yeme davranışlarının daha sık görüldüğü belirlenmiştir. Bu üç faktörün birleşimi, bireylerin duygusal yeme davranışlarını daha iyi anlamamızı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the concept of an ideal body, which exerts pressure on people, leads to the belief that an individual should be at the weight determined by society. With this pressure, people strive to reach the specified weight, seeing having an ideal weight as a success. When an individual cannot achieve the weight values they qualify as success, various psychological disorders can emerge. Accordingly, feelings such as guilt, self-worthlessness, and insecurity also arise in people who cannot reach the weight they want. The individual who cannot prevent himself in terms of emotional eating also feels anger towards himself afterwards, and these negative emotions mentioned push the individual to emotional eating behavior, and he can remain in a cyclical table. Therefore, in this thesis study, it is aimed to examine the relationship between emotional eating behavior and self-compassion and body perception in adult men. 215 adult men aged 18-65 participated in the study. As data collection tools, the Demographic Information Form prepared by the researcher; Body Perception Scale (BPS), Emotional Eating Scale (EES) and Self Sensitivity Scale (SSS) were used. In the analysis of the research data where the relational screening method was used, Independent Groups t-Test, One-Way ANOVA and Pearson Correlation, Multiple Regression Analysis were applied to examine the relationship between the variables of the research. This study investigates the impact of body perception, self-awareness, and self-compassion on emotional eating. The findings indicate a significant influence of body perception, self-awareness, and self-compassion scores on emotional eating behaviors. Specifically, as self-judgment and self-compassion scores increase, emotional eating behaviors also increase. Furthermore, it has been determined that emotional eating behaviors are more frequently observed in cases where body perception is negative. The combination of these three factors provides a better understanding of individuals' emotional eating behaviors.