Ortoreksiya nervoza eğilimi ile depresif belirtiler arasındaki ilişkide beden algısının düzenleyici rolü
Moderating role of body perception in the relationship between orthorexia nervosa tendency and depressive symptoms
- Tez No: 832665
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı ortoreksiya nervoza ile depresif belirtiler arasındaki ilişkide beden algısının düzenleyici rolünü incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu 18-35 yaş aralığında olan daha önce diyet uygulamış 197 bireyden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları ''Sosyodemografik Veri Formu, Orto-11 Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Vücüt Algısı Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde değişkenler arasında ilişkinin incelenmesinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ve beden algısının düzenleyici rolünün analizinde ise Hiyerarşik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Verilen analizi sonucunda ortoreksiya nervoza ile beden algısı arasında pozitif yönlü, düşük düzeyde, anlamlı bir ilişki bulunurken ortoreksiya nervozanın depresif belirtiler arasındaki negatif yönlü, düşük düzeyde, anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çalışmada beden algısı ile depresif belirtiler arasında negatif yönlü, orta düzeyde, anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Ortoreksiya nervoza eğilimi ile depresif belirtiler arasındaki ilişkide beden algısının düzenleyici rolü incelendiğinde beden algısının düzenleyici bir rol oynadığı belirlenmiştir. Bu araştırmanın sonucunda sağlıklı beslenmeye olan ilginin bağlılıkla sürdürülmesi ve patolojik bir hale dönüşmesinin depresif belirtileri ortaya çıkardığı söylenebilir. Araştırmanın sonuçları beden görünümden memnuniyetsizliğin sağlıklı beslenmeye yönelik inançlar ve davranışlar ile depresif belirtiler arasındaki ilişkiyi güçlendirdiği ve olumsuz beden algısının önemli bir düzenleyici değişken olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigating the moderating role of body image in the relationship between orthorexia nervosa and depressive symptoms of individuals. Participants are 197 individuals between the ages of 18 and 35 who have been on a diet before. Data collection tools "Sociodemographic Data Form, Ortho-11 Scale, Beck Depression Scale, Body Perception Scale'' were used. Pearson Product-Moment Correlation Coefficient was used to analyze the relationship between variables, Hierarchical Regression Analysis was used to analyze the moderating role of body perception. A low-level, significant, positive relationship was found between orthorexia nervosa symptoms and body image, while a negative, low-level, significant relationship was found between orthorexia nervosa and depression. There was a negative, moderate, significant relationship between body image and depressive symptoms. When the moderating role of body image in the relationship between orthorexia nervosa and depressive symptoms was examined, it was found that body image played a moderating role. It can be said that maintaining an interest in healthy nutrition with adherence and turning it into a pathological state reveals depressive symptoms. Dissatisfaction with body appearance strengthens the relationship between beliefs and behaviors towards healthy eating and depressive symptoms, body image is an important moderator variable.