Spor bilimleri alanında çalışan öğretim elemanlarında psikolojik sağlamlık, serbest zamanda sıkılma algısı ve sosyal medya kullanım bozukluğu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of relationship between psychological resilience, leisure boredom perception and social media disorder in lecturers working in the field of sport sciences
  1. Tez No: 818401
  2. Yazar: ŞENİZ PARLAKKILIÇ BÜYÜKAKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AZMİ YETİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı; spor bilimleri alanında görev yapan akademisyenlerin psikolojik sağlamlık, serbest zamanda sıkılma algısı ve sosyal medya kullanım bozukluğu davranışı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu ilişkiyi incelerken sosyal medya kullanım bozukluğu davranışının aracı rolü de incelenmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı bu araştırmada katılımcılardan anket yöntemiyle veriler toplanmıştır. 400'ü erkek, 143'ü kadın olmak üzere toplamda 534 akademisyene ulaşılmıştır. Toplanan veriler frekans ve yüzde değerleri, Pearson Korelasyon katsayısı, t-testi ve ANOVA testi aracılığıyla analiz edilmiştir. Sosyal medya kullanım bozukluğu davranışının aracı rolünü değerlendirebilmek için de Yol (Path) analizine başvurulmuştur. Yapılan analizler sonucunda Psikolojik Sağlamlık Ölçeğinin ortalama puanlarının katılımcıların cinsiyet, medeni durum, akademik unvan, idari görev durumu ve haftalık spor yapma durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Serbest Zamanda Sıkılma Ölçeğinin ortalama puanlarının kuşak, meslek yılı, haftalık spor yapma durumu, günlük sosyal medya kullanım sürelerine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği bulunmuştur. Sosyal Medya Kullanım Bozukluğu Ölçeğinin ortalama puanlarının da meslek yılı ve günlük sosyal medya kullanım süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği ortaya çıkarılmıştır. Yol analizi sonuçlarına göre psikolojik sağlamlığın hem serbest zamanda sıkılma algısı hem de sosyal medya kullanım bozukluğu davranışı üzerinde negatif yönlü etkisinin olduğu belirlenmiştir. Sosyal medya kullanım bozukluğu davranışının psikolojik sağlamlık ile serbest zamanda sıkılma arasındaki ilişkide aracı rolünün olmadığı ortaya konulmuştur. Sonuçlar incelendiğinde psikolojik sağlamlık seviyesi yüksek olan akademisyenlerin serbest zamanlarını daha verimli geçirebildikleri ve sosyal medyayı daha doğru kullanabildikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between psychological resilience, leisure boredom and social media use disorder behaviour of academicians working in the field of sports sciences. While examining this relationship, the mediating role of social media use disorder behaviour was also examined. In this study, in which quantitative research methods were used, data were collected from the participants by questionnaire method. A total of 534 academicians, 400 of whom were male and 143 of whom were female, were reached. The collected data were analyzed through frequency and percentage values, Pearson Correlation coefficient, t-test and ANOVA test. Path analysis was used to evaluate the mediating role of social media use disorder behaviour. As a result of the analyses, it was determined that the mean scores of the Psychological Resilience Scale showed significant differences according to the variables of gender, marital status, academic title, administrative duty status and weekly sports practice status of the participants. It was found that the mean scores of the Leisure Boredom Scale showed significant differences according to generation, years of occupation, weekly sports practice status, and daily social media usage time. It was also found that the mean scores of the Social Media Use Disorder Scale showed significant differences according to years of occupation and social media usage time. According to the results of path analysis, it was determined that psychological resilience had a negative effect on both the leisure boredom and social media use disorder behaviour. It was revealed that social media use disorder behaviour had no mediating effect on the relationship between psychological resilience and leisure boredom. When the results were analyzed, it was determined that academicians with high levels of psychological resilience can spend their leisure time more efficiently and use social media more accurately.